Jak skutecznie oszczędzać? "Ważna regularność"

Z kraju

TVN24 BiSJak skutecznie oszczędzać? Ekspert wyjaśnił

Jak dobrze oszczędzać w 2015 roku? - Ważne, aby robić to regularnie, bo przez wiele lat nazbiera się pokaźna kwota. Najlepiej oszczędzać nie mniej niż 10 proc. naszego wynagrodzenia - radzi Jarosław Sadowski z Expandera

Jarosław Sadowski z Expandera twierdzi, że warto odkładać nawet niewielkie kwoty.

Odkładać?

- Tylko wtedy musimy odkładać regularnie. Musimy sobie postanowić, że co miesiąc będziemy odkładać jakaś kwotę. Najlepiej nie mniej niż 10 proc. naszego wynagrodzenia - radzi Jarosław Sadowski z Expandera i dodaje, że wielu osobom wydaje się, że odkładanie np. 150 zł miesięcznie nie ma sensu.

- Tymczasem to duży błąd, bo gdy podsumujemy sobie, ile tych oszczędności nazbiera się przez kilkadziesiąt lat, to okaże się, że te pieniądze nie są małe, bo przecież dochodzi do nich także procent np. z lokaty bankowej - wyjaśnia Sadowski.

Co zrobić?

Ekspert dodaje, że w oszczędzanie warto włożyć więcej wysiłku. - Nie tylko to, że będziemy co miesiąc odkładać jakąś kwotę, ale także to, aby nasze oszczędności były gromadzone na najlepszej aktualnie lokacie. Warto się rozejrzeć i wybrać najlepszą ofertę i nie kierować się tylko wygodą, bo w długiej perspektywie przynosi to wymierne korzyści - twierdzi Sadowski.

Większa kwota

Sadowski uważa, że osoby, które posiadają większe kwoty i przychody mogą rozważyć oszczędzanie w wielu miejscach. - Ważna jest dywersyfikacja. Część pieniędzy możemy trzymać na zwykłej lokacie, a część np. na funduszu. Musimy jednak być świadomi ryzyka, dlatego nie warto trzymać wszystkich oszczędności w jednym miejscu - wyjaśnia.

Jak oszczędzać na emeryturę? Blajer mówi co zrobićTVN24 BiS

Autor: msz/ / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Schutterstock