"Ja zgarnę bonus, niech się inni martwią", czyli jak pracownicy oszukują swoje firmy

Z kraju

TVN24 BiSPrzestępstwa w firmach w latach 2014-2015

Kradzież pieniędzy, ustawianie przetargów czy podkręcanie wyników - to najczęstsze nadużycia popełniane przez pracowników polskich firm w latach 2014-2015. O tym, jak do nich dochodzi opowiadał na antenie TVN24 BiS Marcin Klimczak, szef zespołu usług śledczych PwC.

36 proc. polskich przedsiębiorców przyznaje, że w ciągu ostatnich dwóch lat padło ofiarą nadużyć - wynika z wtorkowego raportu PwC. 65 proc. z nich wskazało, że zostało okradzionych z aktywów. - Chodzi o wyprowadzenie pieniędzy i towarów. Dotyczy to np. magazyniera, który wynosi rzeczy z magazynu lub kasjera, który wynosi gotówkę z kasy - tłumaczy Klimczak. Dodaje, że chodzi też o bardziej zaawansowane nadużycia, np. wyprowadzanie pieniędzy przez podstawione firmy lub fikcyjne faktury. - To bardzo szeroka kategoria. Tak naprawdę największy odsetek polskich firm cierpi na tego typu problemy - zaznacza.

Nowe zjawisko

32 proc. poszkodowanych firm stwierdziło, że padło ofiarą cyberprzestępców. - To nowa kategoria, która "wyskoczyła" w tym roku i jest to alarmujące. Chodzi o sytuacje, gdy "ten zły" używa internetu, sfałszowanej tożsamości i wyłudza pieniądze. Firmy coraz częściej dają się na to nabierać - wyjaśnia gość TVN24 BiS. Kolejnymi najczęściej występującymi w polskich firmach nadużyciami są oszustwa w obszarze zakupów (29 proc.). - To jest coś, co przez lata pojawia się w naszych badaniach. Cały czas przedsiębiorcy nie są w stanie poradzić sobie z ustawianiem przetargów, podstawianiem firm, które mają te przetargi wygrać. Przez to przedsiębiorcy bardzo często przepłacają - mówi Klimczak.

Aby zgarnąć premię

Z kolei 29 proc. firm wskazało, że padło ofiar nadużyć księgowych. - Sprowadza się to do tego, że pracownikom, których wynagrodzenie uzależnione jest od wyników, zależy na tym, żeby ten wynik w danym roku był lepszy. W związku z tym przesuwają koszty działalności na przyszłość w myśl: "niech ktoś inny się martwi, a ja zgarnę jakiś bonus" - tłumaczy Klimczak.

Raport PwC dotyczący badania przestępczości gospodarczej w przedsiębiorstwach jest przygotowywany raz na dwa lata. W tegorocznej edycji badania wzięło udział 6 337 respondentów ze 115 krajów, w tym 94 z Polski. Więcej o raporcie przeczytasz TUTAJ.

Autor: ToL//km / Źródło: TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock