Kredyt we frankach. Jak nie wpaść w spiralę zadłużenia? Wydanie specjalne “Biznesu dla ludzi”

Aktualizacja:
Shutterstockf2e55834-795e-11e4-bacf-0025b511229e

Co zrobić, gdy mamy problem ze spłatą kredytu we frankach i jak wyjść z tej sytuacji obronną ręką? Na te pytania odpowiedzieliśmy w programie “Biznes dla ludzi" na antenie TVN24 Biznes i Świat.

Czwartkowa decyzja szwajcarskiego banku centralnego o uwolnieniu kursu franka uderzyła przede wszystkim w polskich kredytobiorców zadłużonych w tej walucie. Raty płacone przez ok. 600 tys. gospodarstw domowych ostro pójdą w górę. Co więc możemy zrobić?

Przewalutowanie

- Przewalutowanie naszego kredytu z frankowego na złotowy spowoduje, że wzrośnie nam oprocentowanie z 1 proc. obecnie do ok. 4 proc. A to spowoduje, że wzrośnie rata o ok. 200 lub 300 zł. - powiedział Jarosław Sadowski, główny analityk firmy Expander.

- Dodatkowo, jeżeli w przyszłości okaże się, że sytuacja się zmieni i frank zacznie spadać, to wtedy już na tym nie skorzystamy. Nie będziemy mogli już wrócić do wcześniejszego momentu. Nasze zadłużenie będzie zablokowane na dzisiejszym, bardzo wysokim poziomie. I od tego będą naliczone bardzo wysokie odsetki - dodał.

Upadłość konsumencka

Jednym ze sposobów na poradzenie sobie z drogą ratą frankowego kredytu może być upadłość konsumencka. - Jeżeli ogłosimy taką upadłość to będziemy musieli wprawdzie spłacać raty przez trzy lata, ale to czego nie spłacimy, będzie anulowane. To nie jest korzystne dla banku, bo wówczas nie odzyska swoich pieniędzy. Dlatego bankowi powinno zależeć, aby nam pomóc - powiedział Sadowski.

Dodał, że w tym przypadku klient pozbędzie się długu, ale straci też majątek. - Bank zabiera mu mieszkanie i samochód. Wszystkie cenne składniki majątku są sprzedawane - podkreślił. Dodatkowo przez wiele lat nie będziemy mogli liczyć na żaden kredyt, nie tylko mieszkaniowy - dodał.

Przedłużenie kredytowania

Jak tłumaczył analityk Expander, bank może np. wydłużyć okres kredytowania. - Zapłacimy wtedy większe odsetki, ale będziemy mieli niższe raty. To jest teraz najlepsze rozwiązanie, bo nie boli banki, które wciąż zarabiają na kredycie. A klient zostaje w swoim mieszkaniu - zaznaczył.

Wakacje kredytowe

W niektórych bankach istnieje możliwość skorzystania z tzw. wakacji kredytowych. - Część banków przewidziała trudne sytuacje, gdy możemy mieć problemy ze spłatą kredytu. I pozwalają na zawieszenie spłaty rat kredytu - powiedział Sadowski. Sposób odroczenia rat pożyczki i późniejszego ich spłacenia zależy od umowy z bankiem.

Program "Biznes dla ludzi" od poniedziałku do piątku o godz. 18.00 na antenie TVN24 Biznes i Świat.

Autor: tol / Źródło: TVN24 Biznes i Świat

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości