TVN24 Biznes | Z kraju

Ostrzeżenie przed salmonellą w partii jajek

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mb/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes
GIS ostrzega przed salmonellą w partii jaj
tvn24.pl, GISGIS ostrzega przed salmonellą w partii jaj

Główny Inspektorat Sanitarny opublikował ostrzeżenie dotyczące partii jaj z chowu klatkowego, pochodzących od firmy Produkcja Jaj Konsumpcyjnych Genowefa Kowieska. Powodem jest stwierdzenie obecności pałeczek Salmonella Enteritidis na powierzchni skorupek oraz w ich treści.

GIS przekazał, że na podstawie badań przeprowadzonych przez Państwową Inspekcję Sanitarną stwierdzono obecność pałeczek Salmonella Enteritidis na powierzchni skorupek oraz w treści jaj.

Chodzi o produkt: 10 Świeżych jaj z chowu klatkowego, klasa A, klasa wagowa L, "Jaja młodości", numer partii/data trwałości - 6.12.2021, kod na skorupkach - 3PL 14261338. Producentem jest firma Produkcja Jaj Konsumpcyjnych Genowefa Kowieska z Siedlec.

GIS

Jaja z chowu klatkowego. Partia wycofana z rynku

Przedstawiciele Inspektoratu zwrócili uwagę, że "nie należy spożywać partii jaj określonej w tym ostrzeżeniu, szczególnie na surowo, z uwagi na potencjalne zagrożenie dla zdrowia". "Spożycie produktu bez właściwej obróbki termicznej może powodować przeniesienie bakterii z jaj na inne powierzchnie, może prowadzić do zakażenia człowieka i wystąpienia salmonellozy" - wskazali.

Ponadto przedstawiciele GIS przypomnieli, że "bakterie obecne na powierzchni skorupek mogą zostać przeniesione na inne powierzchnie w wyniku kontaktu z zanieczyszczonymi jajami".

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Według GIS, producent poinformował wszystkich odbiorców wskazanej partii jaj o sytuacji - w celu zabezpieczenia, wycofania z rynku i przekazania do utylizacji.

GIS podał, że powiatowy lekarz weterynarii w Siedlcach pobrał urzędowe próby z kurnika o numerze identyfikacyjnym 14261338. "Producent oświadczył, iż do dnia otrzymania wyników prób urzędowych nie będzie wprowadzał na rynek jaj" z tego kurnika - dodano.

Organy Inspekcji Weterynaryjnej oraz Państwowej Inspekcji Sanitarnej monitorują działania podejmowane przez przedsiębiorców.

Autor:mb/ToL

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości