Jadwiga Emilewicz wraca do rządu

Autor:
kris/dap
Źródło:
PAP, TVN24 Biznes
Emilewicz: źródłem powołania tej komisji jest kwestia, jak były kształtowane kontrakty na dostawy źródeł energii do Polski
Emilewicz: źródłem powołania tej komisji jest kwestia, jak były kształtowane kontrakty na dostawy źródeł energii do PolskiTVN24
wideo 2/4
TVN24Emilewicz: źródłem powołania tej komisji jest kwestia, jak były kształtowane kontrakty na dostawy źródeł energii do Polski

Jadwiga Emilewicz wróciła do rządu. Została wiceministrem funduszy i polityki regionalnej - poinformował resort w komunikacie. Emilewicz została także powołana na stanowisko pełnomocnika rządu do spraw polsko-ukraińskiej współpracy rozwojowej.

Jak poinformowało MFiPR, do zadań Emilewicz będzie należeć wspieranie współpracy pomiędzy organami administracji rządowej, agencjami wykonawczymi, zrzeszeniami, izbami gospodarczymi i innymi krajowymi podmiotami zaangażowanymi w polsko-ukraińską współpracę rozwojową, w szczególności w obszarze odbudowy Ukrainy.

Emilewicz będzie prowadziła też działania na rzecz współpracy pomiędzy krajowymi przedsiębiorcami oraz innymi podmiotami krajowymi zaangażowanymi we współpracę między Polską a Ukrainą, a także reprezentowała Radę Ministrów w rozmowach ze stroną ukraińską w tym obszarze.

"Zostałam powołana przez premiera Mateusza Morawieckiego na pełnomocnika rządu ds. polsko-ukraińskiej współpracy rozwojowej i Sekretarza Stanu w MFIPR. Omówiłam z szefem resortu, ministrem Grzegorzem Pudą plan działania" - napisała w poniedziałek na Twitterze Emilewicz. Podziękowała premierowi i ministrowi Pudzie za zaufanie.

Jadwiga Emilewicz - kim jest?

Jak przypomniał resort funduszy, w latach 2019-2020 Emilewicz była ministrem w drugim gabinecie premiera Mateusza Morawieckiego; od 15 listopada 2019 r. jako minister rozwoju, a od 9 kwietnia 2020 r. objęła dodatkowo urząd wiceprezesa Rady Ministrów. Była współautorką Tarczy Finansowej i Antykryzysowej dla firm zmagających się z bezprecedensowym kryzysem w trakcie pandemii COVID-19. W rządzie zasiadała do 6 października 2020 r.

Czytaj także: Emilewicz odchodzi z Porozumienia. "Do rządu postanowił wrócić Jarosław Gowin, wkrótce skończy się moja misja"

Od 2019 r. Emilewicz jest posłanką na Sejm, członkiem klubu parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości.

Wcześniej, w latach 2018-2019, pełniła funkcję ministra przedsiębiorczości i technologii, a w latach 2015-2018 była podsekretarzem stanu w Ministerstwie Rozwoju.

W latach 1999-2002 pracowała w Departamencie Spraw Zagranicznych Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Jest absolwentką Instytutu Nauk Politycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego. Na Wydziale Studiów Międzynarodowych i Politycznych UJ otworzyła przewód doktorski. Jest stypendystką Uniwersytetu Oxford oraz programu American Council on Germany, Dräger Foundation, ZEIT-Stiftung Ebelin und Gerd Bucerius. Od 2003 r. jest związana z Wyższą Szkołą Europejską im. ks. J. Tischnera w Krakowie.

Synowie Emilewicz na nartach

Na początku 2021 roku portal tvn24.pl ujawnił, że synowie Emilewicz wzięli udział w zgrupowaniu narciarskim w Suchem pod Poroninem, choć nie mieli odpowiednich licencji, które uprawniałyby ich do korzystania ze stoków narciarskich, zamkniętych w związku z pandemią. Licencje pojawiły się w wykazie Polskiego Związku Narciarskiego dopiero po tym, gdy dziennikarz tvn24.pl zadał o nie pytania.

"Popełniłam błąd. Nie powinniśmy pojechać. Gdybym była przekonana, że moje dzieci od lat uprawiające narciarstwo nie mogą być wówczas na stoku, to nie zgodziłabym się, żeby trenowały na początku stycznia" - skomentowała Emilewicz dwa tygodnie po publikacji.

Czytaj także: Nie było licencji, ale już są. Tak Emilewiczowie jeździli na nartach

Zaślepka materiału TVN24GO
Janusz Cieszyński w "Rozmowie Piaseckiego"
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:kris/dap

Źródło: PAP, TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości