Jadwiga Emilewicz powołana na stanowisko wicepremiera

Z kraju

Jadwiga Emilewicz powołana na stanowisko wicepremieratvn24
wideo 2/8

Prezydent Andrzej Duda, na wniosek premiera, powołał w czwartek minister Jadwigę Emilewicz na stanowisko wiceprezesa Rady Ministrów.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

"Trudne czasy wymagają od nas szczególnej odpowiedzialności za dobro wspólnoty. Powołanie na funkcję wicepremiera rządu RP traktuję jako zobowiązanie do tego, abyśmy szczególnie dzisiaj dbali o to, żeby w tak trudnych czasach nikt nie miał poczucia, że został pozostawiony sam sobie" - napisała na Twitterze Jadwiga Emilewicz.

Podczas przekazywania aktu powołania, zarówno prezydent Duda jak i minister Emilewicz mieli na dłoniach rękawiczki.

Dymisja Gowina

W poniedziałek szef Porozumienia Jarosław Gowin, wicepremier i minister szkolnictwa wyższego, oświadczył, że podaje się do dymisji z obu pełnionych funkcji. Zaznaczył, że jego ugrupowanie, Porozumienie, pozostaje częścią Zjednoczonej Prawicy. Na funkcję wicepremiera rekomendował Jadwigę Emilewicz.

Uczestnicząca w poniedziałkowej konferencji prasowej minister Emilewicz podkreślała, że dziś najważniejszą rzeczą jest stabilizacja i zapewnienie bezpieczeństwa - zarówno tego zdrowotnego, jak i gospodarczego - Polaków.

- Bo to, co dziś jest podstawową troską Polaków to jest to, czy będą mieli pracę, czy uzyskają pensje, czy będą mieli za co utrzymać swoje rodziny i swoje dzieci w tym trudnym czasie. I to są podstawy decyzji, którą podjęliśmy, i którą zaakceptowaliśmy, którą zarekomendował nam premier Jarosław Gowin - mówiła.

Dodała też, że podejmowane będą kolejne inicjatywy ustawodawcze dotyczące zwalczania skutków epidemii. - Na pewno Porozumienie będzie jasnym i mocnym głosem, będzie rekomendować dalsze zmiany w zakresie wsparcia i utrzymania miejsc pracy, w zakresie wsparcia podmiotów gospodarczych, abyśmy przetrwali największy kataklizm gospodarczy, jaki spotyka Polskę w ciągu ostatnich stu lat. Jesteśmy i czujemy się częścią obozu Zjednoczonej Prawicy - podkreśliła. - Przegrupowujemy "wojska", ale lider pozostaje ten sam - Jarosław Gowin - dodała Emilewicz.

Prezydent powołał Jadwigę Emilewicz na urząd Wiceprezesa Rady MinistrówJakub Szymczuk/KPRP

Jadwiga Emilewicz - sylwetka

Jadwiga Emilewicz ma 45 lat. Jest krakowianką, absolwentką i doktorantką na Uniwersytecie Jagiellońskim. Jest stypendystką Uniwersytetu Oxford oraz programu American Council on Germany, Dräger Foundation, ZEIT-Stiftung Ebelin und Gerd Bucerius. Od 2003 r. związana jest z Wyższą Szkołą Europejską im. ks. J. Tischnera w Krakowie.

Od 2015 roku jest wiceprezesem partii Jarosława Gowina. W tworzenie Polski Razem, przekształconej później w Porozumienie, zaangażowała się w 2013 roku.

"Jednak pierwsze prawdziwe doświadczenie polityczne i poznanie polityki od wewnątrz umożliwiła mi praca w Departamencie Spraw Zagranicznych Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w latach 1999 – 2002, kiedy premierem był Jerzy Buzek. Szybki kurs polityki i administracji w działaniu, kiedy po raz drugi po 1989 roku przyszedł rząd z dużym programem reformy" - pisze na swojej stronie.

W latach 2015–2018 pełniła funkcję podsekretarza stanu w ministerstwie rozwoju. W stycznia 2018 r. została powołana na stanowisko ministra przedsiębiorczości i technologii w pierwszym rządzie Mateusza Morawieckiego. Od 15 listopada 2019 zajmuje stanowisko ministra rozwoju w jego drugim gabinecie.

Zna język angielski, niemiecki i francuski.

Ma trzech synów.

KORONAWIRUS - NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE. RAPORT TVN24.PL >

Autor: tol / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Krystian Maj/KPRM