Z kraju

Zaufana Jarosława Gowina pokieruje nowym ministerstwem

Z kraju

Jadwiga Emilewicz ministrem przedsiębiorczości i technologii
tvn24Jadwiga Emilewicz ministrem przedsiębiorczości i technologii

Jadwiga Emilewicz została nową minister przedsiębiorczości i technologii. Dotychczas pełniła funkcję wiceminister rozwoju.

Emilewicz od 2015 roku jest wiceprezesem partii Jarosława Gowina. Jej nazwisko w kontekście rekonstrukcji w rządzie przewijało się już od dobrych kilku tygodni. Ostatecznie Emilewicz pokieruje nowym Ministerstwem Przedsiębiorczości i Technologii.

W Ministerstwie Rozwoju Jadwiga Emilewicz zajmowała się koordynacją wdrażania funduszy unijnych, instrumentami wsparcia małych i średnich przedsiębiorstw, konkurencyjnością i innowacyjnością polskiej gospodarki. To również jej przypadła rola informowania o planach rządu walki ze smogiem.

- Jakość powietrza nie ma barw politycznych – mówiła Jadwiga Emilewicz na początku ubiegłego roku, kiedy małopolski sejmik przyjmował uchwałę antysmogową.

Emilewicz jest radną sejmiku. Zasiada w klubie radnych Prawa i Sprawiedliwości. Według małopolskich mediów, bardziej jednak angażuje się w swoją pracę w ministerstwie. W Warszawie uchodzi za pracowitą minister, nawet wśród opozycji.

Zaufany człowiek Jarosława Gowina

Nowa minister przedsiębiorczości związana jest z ugrupowaniem Jarosława Gowina, w tworzenie Polski Razem zaangażowała się w 2013 roku.

"Jednak pierwsze prawdziwe doświadczenie polityczne i poznanie polityki od wewnątrz umożliwiła mi praca w Departamencie Spraw Zagranicznych Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w latach 1999 – 2002, kiedy premierem był Jerzy Buzek. Szybki kurs polityki i administracji w działaniu, kiedy po raz drugi po 1989 roku przyszedł rząd z dużym programem reformy" – pisze na swojej stronie.

Wicepremier Gowin pod koniec ubiegłego roku ogłosił, że Jadwiga Emilewicz będzie kandydatem partii na prezydenta Krakowa w wyborach samorządowych zaplanowanych na 2018 rok. Odbiło się to szerokim echem, bo kandydatura nie była ustalona z Prawem i Sprawiedliwością.

- Kraków wart jest dobrego strategicznego planu, ale i nowego oddechu. My jesteśmy gotowi ten oddech wnieść. Jestem gotowa podjąć tego zadania, jeśli tylko będzie taka wspólna decyzja prezesa Gowina i prezesa Jarosława Kaczyńskiego – mówiła na antenie Radia Kraków Jadwiga Emilewicz.

Jadwiga Emilewicz ma 44 lata. Jest krakowianką, absolwentką i doktorantką na Uniwersytecie Jagiellońskim, wykładowczynią w Wyższej Szkole Europejskiej im. ks. Józefa Tischnera w Krakowie i byłą kierownik Muzeum PRL-u w tym mieście. Od lat współpracuje z Ośrodkiem Myśli Politycznej. Jej zainteresowania naukowe skupiają się wokół politycznej gry interesów, osób, sił społecznych, zjawiska władzy.

Oświadczenie majątkowe

Jadwiga Emilewicz jest właścicielką domu o powierzchni 140 m kw. o wartości około 800 tysięcy złotych, a także mieszkania o powierzchni 50 m kw. o wartości około 280 tysięcy złotych. W obu przypadkach chodzi o współwłasność małżeńską.

Nowa minister w oświadczeniu majątkowym według stanu za 2016 rok wykazała 5 tysięcy złotych oszczędności. Ponadto, uzyskała dochód z tytułu pełnienia funkcji podsekretarza stanu w Ministerstwie Rozwoju w wysokości prawie 139 tysięcy złotych.

Minister ma również jednak zobowiązania. Chodzi o kredyt hipoteczny pobrany w banku Pekao w 2005 roku, według stanu na 27 kwietnia 2017 roku do spłaty pozostało ponad 162 tysiące złotych.

Emilewicz jest właścicielką samochodu saab z 2005 roku (małżeńska wspólnota majątkowa).

ZOBACZ OŚWIADCZENIE MAJĄTKOWE JADWIGI EMILEWICZ

Autor: Maciej Stańczyk/ms / Źródło: tvn24bis.pl

Raporty:
Pozostałe wiadomości