Tysiące ofert pracy. Sprawdź, kto jest poszukiwany

TVN24 Biznes

Te kierunki studiów dają najlepsze zarobkiTVN24 BiS
wideo 2/6

Produkcja oraz sprzedaż - to branże poszukujące najwięcej pracowników. Jak wynika z najnowszego raportu serwisu rekrutacyjnego, większość ofert kierowana jest do kandydatów zamieszkujących województwa: mazowieckie, dolnośląskie, małopolskie i śląskie.

Z analiz GoldenLine wynika, że w ubiegłym miesiącu pracodawcy zamieścili w tym internetowym serwisie 10 637 ogłoszenia.

W ofertach mogły wybierać osoby pracujące w obszarze produkcji - skierowanych do nich było 15 procent ze wszystkich opublikowanych ogłoszeń. Na kolejnych miejscach znalazły się: sprzedaż (12 procent), obsługa klienta/call center (8 procent), informatyka/programowanie (8 procent), oraz budownictwo (7 procent).

Bezpośrednie wiadomości

Jak wskazano, okres wakacyjny oraz trwający "rynek pracownika" sprawiają, że p problem z pozyskaniem właściwych kandydatów do pracy narasta. Z tego powodu pracodawcy korzystają z metod bezpośredniego dotarcia do kandydatów.

W lipcu 2017 roku wiadomość od rekrutera otrzymało 54 664 osób. Poszukiwani byli przede wszystkim specjaliści z obszarów IT, inżynierii i finansów. Tuż za podium uplasowali się kandydaci ze specjalizacją sprzedaż oraz obsługa klienta - po 9 procent.

Najwięcej ofert otrzymali kandydaci pomiędzy 27 a 35 rokiem życia (55 procent), na drugim miejscu znalazły się osoby w wieku 36-45 (23 procent), na trzecim miejscu zaś osoby pomiędzy 18 a 26 rokiem życia (15 procent). Wiadomość od rekrutera otrzymały przede wszystkim osoby zamieszkałe w województwie mazowieckim (25 procent), śląskim (14 procent), dolnośląskim (13 procent), wielkopolskim (11 procent) oraz małopolskim (9 procent). Jak czytamy, niezmiennie od początku roku najwięcej pracowników poszukiwanych jest w dużych ośrodkach miejskich i aglomeracjach, takich jak Warszawa, Katowice, Wrocław, Kraków czy Poznań.

Pożądane umiejętności

Jak wynika z analiz GoldenLine, większość kandydatów, którzy otrzymali wiadomość od rekrutera, posiada umiejętność obsługi pakietu Microsoft Office oraz prawo jazdy kategorii B.

Pozostałe często występujące umiejętności to między innymi znajomość języka programowania JavaScript (13 procent), programu AutoCad (11 procent), a także znajomość języka SQL (9 procent). Dla rekruterów istotny jest również poziom znajomości języka obcego.

Wśród osób otrzymały wiadomość bezpośrednio od pracodawcy, 52 procent włada językiem angielskim na poziomie podstawowym, dobrym lub biegłym. Do kolejnych języków, jakimi władają pracownicy, należą niemiecki i rosyjski.

Autor: mb/ms / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: DLR/wikimedia.org/(CC BY 3.0)