TVN24 Biznes | Z kraju

Polak na czele tytoniowego giganta

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mp/dap
Źródło:
PAP
"Liderzy biznesu są trochę jak komandosi"
"Liderzy biznesu są trochę jak komandosi"TVN24 BiS
wideo 2/5
TVN24 BiS"Liderzy biznesu są trochę jak komandosi"

Jacek Olczak został wybrany na stanowisko prezesa Philip Morris International. Polak w strukturach Philip Morris pracuje od 27 lat. Dotychczas jednak pełnił funkcję prezesa do spraw operacyjnych.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

W komunikacie napisano, że Olczak obejmie fotel szefa Philip Morris International (PMI) w maju 2021 roku, bezpośrednio po walnym zgromadzeniu akcjonariuszy firmy.

Olczak jest obecnie prezesem ds. operacyjnych PMI, odpowiedzialnym za wdrażanie globalnej strategii oraz za realizację planów komercyjnych w obszarze produktów o potencjale obniżonego ryzyka oraz wyrobów tradycyjnych.

"Jestem zaszczycony"

- Bardzo się cieszę, że nowym CEO będzie Jacek. Współpracuję z nim od dekad i doskonale wiem, że jego podejście do firmy, pracowników, a także jego nastawienie na osiąganie wyników oraz dogłębna znajomość naszych produktów, wartości i inwestorów czynią go idealnym liderem, który jest gwarantem dalszego rozwoju naszego biznesu - powiedział cytowany w komunikacie André Calantzopoulos, ustępujący CEO Philip Morris International.

- Jestem zaszczycony możliwością kierowania Philip Morris International. Współpracując z André nad transformacją PMI, stworzyliśmy warunki, które pozwolą nam dalej realizować wizję świata bez dymu papierosowego, a nawet wykraczać poza nią - dodał cytowany w komunikacie Jacek Olczak.

Jak czytamy w komunikacie, osią transformacji biznesowej Philip Morris International są dzisiaj produkty o potencjale obniżonego ryzyka w porównaniu z papierosami. - Nam nigdy nie chodziło o zmniejszenie szkodliwości palenia o np. 10 proc. Postawiliśmy sobie poprzeczkę bardzo wysoko: albo rozwiążemy ten problem w stopniu znaczącym, albo wcale. I udało się. Po 10 latach mamy szansę stworzyć przyszłość bez dymu papierosowego. I to jest nasz cel - podkreśla Olczak.

Jacek OlczakPMI, Twitter

Firmy tytoniowe

W Polsce działają cztery spółki zależne PMI. Siedziba i fabryka Philip Morris Polska S.A. mieści się w Krakowie. Zajmuje się produkcją wyrobów tytoniowych, z których około 70 proc. trafia na eksport. Philip Morris Polska Distribution zajmuje się sprzedażą i dystrybucją wyrobów tytoniowych na polskim rynku. Z kolei Philip Morris Polska Tobacco Sp. z o.o. zajmuje się kontraktacją uprawy tytoniu przez plantatorów, skupem tytoniu oraz jego magazynowaniem. Odpowiada również za przygotowywanie mieszanek tytoniowych oraz nadzoruje ich produkcję.

Natomiast spółka PMI Service Center Europe Sp. z o.o., która mieści się w Krakowie, świadczy wyspecjalizowane usługi finansowe, zakupowe i informatyczne oraz zapewnia wsparcie z zakresu zarządzania zasobami ludzkimi spółkom zależnym PMI w ponad 60 krajach w Europie, na Bliskim Wschodzie oraz w Afryce.

Największymi firmami branży tytoniowej są Philip Morris International, Altria, British American Tobacco, Imperial Brands i Japan Tobacco International. Są one często określane razem mianem "Big Tobacco".

Autor:mp/dap

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: PMI, Twitter

Pozostałe wiadomości