Miał być awans w ostatniej chwili. Ale rzeczniczka Karpińskiego "zrezygnowała"

Z kraju

TVN24 Biznes i ŚwiatJabłońska-Twaróg nie zasiądzie w radzie nadzorczej ARP

Rzeczniczka ministerstwa skarbu Agnieszka Jabłońska-Twaróg nie zasiądzie w radzie nadzorczej Agencji Rozwoju Przemysłu. - Zrezygnowałam - mówi w rozmowie z tvn24bis.pl. "Gazeta Wyborcza" poinformowała dziś, że w ostatnich godzinach urzędowania Włodzimierz Karpiński, były minister skarbu, powołał do rady nadzorczej ARP swoją rzeczniczkę prasową. Do rady powołano natomiast Ewę Ger, byłą dyrektor w TVP.

Karpiński złożył rezygnację w środę, 10 czerwca. Akt odwołania prezydent Komorowski wręczył mu w poniedziałek, 15 czerwca.

Jak sprawdziliśmy, w komunikacie sprzed dwóch dni ministerstwo skarbu, jako nadzorca właścicielski poinformowało o powołaniu do składu rady nadzorczej ARP Ewy Ger. Została ona wybrana - jak czytamy - w drodze postępowania kwalifikacyjnego. W komunikacie nie ma mowy o Agnieszce Jabłońskiej-Twaróg.

Dlaczego?

Zapytana przez nas Jabłońska-Twaróg informuje, że owszem otrzymała od ministra propozycję objęcia funkcji w radzie nadzorczej, ale zrezygnowała. Podkreśla też, że jej nominacja nie została dokonana "w ostatnich godzinach" urzędowania ministra.

W odpowiedzi przesłanej tvn24bis.pl Agnieszka Jabłońska-Twaróg informuje:

"Chcę również wyjaśnić, że zarząd ARP zwrócił się do Ministra Skarbu Państwa z wnioskiem o zwołanie zwyczajnego walnego zgromadzenia spółki w dniu 17 kwietnia 2015 r. Propozycję objęcia funkcji członka RN ARP jako przedstawiciel MSP dostałam 28 maja 2015 r. Również 28 maja MSP zwróciło się do ARP z prośbą o uzupełnienie dokumentów niezbędnych do odbycia walnego zgromadzenia, które zostały przekazane 15 czerwca 2015 r. Wtedy też możliwa była organizacja WZA ARP, na którym powołano mnie do RN ARP" - pisze Jabłońska-Twaróg.

I dodaje: "Jednocześnie pragnę podkreślić, że mam wykształcenie ekonomiczne – jestem absolwentką m.in. Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie oraz podyplomowych studiów dla Dziennikarzy NPB i INEPAN, a uprawnienia do zasiadania w radzie nadzorczej spółek SP zdobyłam 31 maja 2014 r. zdając państwowy egzamin".

O nominację zapytaliśmy też ARP. W odpowiedzi Agencja poinformowała, że "decyzja co do składu osobowego rady nadzorczej jest decyzją podejmowaną przez akcjonariusza i należy do jego wyłącznych kompetencji".

Nowy minister skarbu: nie będę szukał rewolucjitvn24

Autor: mn/gry / Źródło: tvn24bis.pl, Gazeta Wyborcza

Źródło zdjęcia głównego: MSP