Islandia wyszła na prostą. Odda Polsce 210 mln zł przed terminem

Z kraju

Islandia w 2008 roku w czasie głębokiego kryzysu finansowego musiała zwrócić się o międzynarodową finansową pomoc

Islandia przed terminem spłaci 210 mln zł pożyczone od Polski w 2009 r. – poinformował minister finansów Mateusz Szczurek. Przewiduje to podpisany w środę w Reykjaviku aneks do umowy kredytowej zawartej między Polską a Islandią.

Chodzi o trzeci aneks do umowy kredytowej, dotyczący spłaty pierwszej i jedynej uruchomionej transzy kredytu w wysokości 630 mln zł udzielonego Islandii przez Polskę.

Koniec kryzysu

Ze strony Polski aneks podpisał minister finansów Mateusz Szczurek, a ze strony Islandii szef resortu finansów Bjarni Benediktsson oraz prezes banku centralnego Mar Gudmundsson. Szczurek w Islandii spotkał się też z premierem tego kraju Sigmundurem Davidem Gunnlaugssonem. - We wcześniejszych aneksach przedłużaliśmy tę linię kredytową, wprowadzaliśmy opłatę za gotowość. Dziś podpisaliśmy aneks kończący naszą owocną współpracę, która skończyła się na wyjściu Islandii na prostą. Zważywszy na skalę nierównowag i głębokość kryzysu jest to nie lada sukces dla tej gospodarki. 210 mln zł zostanie zwrócone w tym tygodniu – powiedział Szczurek PAP i IAR jeszcze przed wizytą w Islandii. W 2008 r., w wyniku głębokiego kryzysu finansowego Islandia zwróciła się o pomoc finansową do instytucji międzynarodowych, a także krajów europejskich.

Pożyczka

- W 2009 r. Polska znalazła się wśród krajów, razem z krajami nordyckimi, które pożyczyły Islandii pieniądze na stabilizację tamtejszego systemu finansowego i stabilizacje gospodarki. Z 630 mln zł kredytu, które wtedy Polska Islandii przyznała, kraj ten wykorzystał jedynie pierwszą transzę w wysokości 210 mln zł – przypomniał minister Szczurek. Wskazał, że w wyniku poprawiającej się sytuacji, stabilizacji gospodarczej i finansowej w ciągu ostatnich lat Islandia była w stanie nie tylko uregulować swoją sytuację finansową, ale też wcześniej spłacać swoje zobowiązania. W grudniu ubiegłego roku Islandia z wyprzedzeniem spłaciła ok. 20 proc. kredytu uzyskanego od Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

Wcześniejsza spłata

Natomiast w marcu zwróciła się do Polski z prośbą o możliwość wcześniejszej spłaty zobowiązań wobec naszego kraju. - Polska w 2009 r. pokazała, że mimo światowego kryzysu finansowego jest w na tyle dobrej kondycji, że to ona pożycza krajom w kłopotach finansowych, a nie sama potrzebuje takiego wsparcia. Na tej operacji Polska zyskała finansowo – ok. 20 mln zł - chociaż nie był to główny powód wsparcia Islandii – dodał minister. Jak mówił, zgodnie z umową środki, które uzyskała Islandia od Polski zostały wykorzystane na zakup polskich papierów skarbowych. Szczurek wyjaśnił, że miało to na celu zwiększenie ilości rezerw banku centralnego Islandii.

Przed terminem

- Pożyczyliśmy więc pieniądze, za które wyemitowane zostały polskie obligacje. Był to więc, z naszego punktu widzenia, niejako samofinansujący się kredyt. Cieszymy się bardzo, że Islandia wychodzi z kłopotów, że jest w stanie wcześniej spłacić swoje zobowiązanie wobec Polski – podsumował. Zgodnie z informacjami Ministerstwa Finansów wraz z przedterminową spłatą pożyczki zostanie przeprowadzona operacja przedterminowego odkupu polskich obligacji skarbowych kupionych przez rząd Islandii w 2010 r. Resort wskazał, że przedstawione do odkupu w tym trybie obligacje zostaną następnie umorzone.

Autor: msz/gry / Źródło: PAP