Internet w pendolino coraz bliżej. Wybrano wykonawcę usługi

Z kraju

Testy pendolino na polskich torach z Błękitnego24tvn24
wideo 2/4

Możliwe, że pasażerowie już wkrótce na pokładach pendolino będą mogli skorzystać z bezprzewodowego internetu. Na stronach Unii Europejskiej pojawiło się ogłoszenie PKP Intercity w tej sprawie.

Jak napisał branżowy portal Rynek-kolejowy.pl, internet w pociągach zainstaluje firma Alstom. Według polskiego przewoźnika nie ma innej możliwości, gdyż to właśnie międzynarodowy koncern jest producentem pojazdów i do niego należą prawa do dokumentacji.

Postępowanie mające na celu wybór oferty Alstomu wszczęto 15 maja bieżącego roku.

Od kiedy?

Celem umieszczenia ogłoszenia "ex ante" o zamiarze zawarcia umowy z Alstomem jest umożliwienie potencjalnym innym wykonawcom usługi Wi-Fi pozyskania informacji o udzielanym zamówieniu. To umożliwiłoby im ewentualne zakwestionowanie wyboru oferty. Zdaniem "Rynku Kolejowego", nie należy się jednak tego spodziewać.

Alstom ma dostarczyć PKP Intercity kompletną dokumentację techniczną urządzeń, które zapewnią internet w 20 pociągach pendolino.

"Wykonawca systemu przeniesie licencję do oprogramowania na zamawiającego, ale Alstom będzie go utrzymywał, podobnie jak obecnie zajmuje się utrzymaniem pociągów Pendolino w Warszawie. Alstom będzie też zobowiązany do przeszkolenia personelu PKP Intercity w zakresie działania systemu w pociągach, podczas ich pracy na liniach" - dodano.

Ingerencja w poszycie

Przypomnijmy, że jak poinformowała tvn24bis.pl na początku tego roku rzecznik prasowy PKP Intercity Agnieszka Serbeńska, instalacja Wi-Fi będzie z "dużym prawdopodobieństwem wymagała ingerencji w poszycie".

- Natomiast jeśli chodzi o samą technologię dostępu do internetu przewidujemy łączenie w jednym czasie sygnału internetowego od wielu operatorów GSM i udostępnianie go w pociągach. Testy były przeprowadzone przez producenta taboru jednostkowo i wypadły pozytywnie - dodała rzecznik prasowy PKP Intercity.

Na razie nie wiadomo, kiedy dokładnie bezprzewodowy internet będzie dostępny dla pasażerów. Aktualnym terminem pozostaje przełom 2018 i 2019 roku.

Trzeci przewoźnik w Polsce

Jak wynika ze statystyk Urzędu Transportu Kolejowego, w okresie od stycznia do kwietnia 2018 roku z PKP Intercity skorzystało 13,88 procent wszystkich pasażerów.

Najwięcej, bo 26,27 procent udziału w rynku miały Przewozy Regionalne, a 20,04 procent Koleje Mazowieckie. W tym czasie 13,87 procent pasażerów skorzystało zaś z usług PKP SKM.

Autor: mb//sta / Źródło: tvn24bis.pl, Rynek-Kolejowy

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock