Polska firma staje na nogi po ataku hakerów. "Odzyskaliśmy sprawność"

Z kraju

Wszystko, co wiemy o ataku hakerskim PetyaTVN24 BiS
wideo 2/4

Firma Inter Cars, czyli jeden z największych w Polsce dostawców części samochodowych, przywróciła sprawność systemu sprzedażowego. "To, co się wydarzyło, na długo pozostanie dla nas lekcją" - poinformował zarząd spółki.

"Po 3,5 dobach od awarii odzyskaliśmy podstawową sprawność operacyjną. We wszystkich 16 krajach grupy kapitałowej spółka Inter Cars prowadzi sprzedaż zarówno w lokalizacjach, jak i przez katalogi internetowe" - podaje zarząd Inter Cars w komunikacie opublikowanym na stronie firmy.

Ważna lekcja

Spółka poinformowała także, że aktualnie trwają prace zmierzające do przywrócenia pełnej funkcjonalności wszystkich systemów teleinformatycznych Inter Cars S.A. "To, co się wydarzyło, na długo pozostanie dla nas lekcją, z której będziemy wyciągali wnioski na przyszłość" - czytamy w komunikacie. Warto dodać, że firma poinformowała o sprawie polskie organy ścigania.

Atak hakerów

Systemy sprzedażowe firmy przestały działać w zeszłym tygodniu w wyniku międzynarodowego ataku hakerskiego. Dotknął on systemy komputerowe - m.in. na Ukrainie, w Danii, Wielkiej Brytanii i Holandii. Szwajcarskie służby ds. cyberbezpieczeństwa podały, że za awarie systemów komputerowych odpowiedzialny jest wirus typu ransomware znany jako Petya.

Autor: msz / Źródło: tvn24bis.pl, PAP