Święto bez handlu. Drobiazgowe kontrole w całym kraju

Z kraju

TVN24 BiSPoniedziałek bez handlu. Masowe kontrole sklepów w całym kraju

Nasilone i drobiazgowe kontrole w sklepach przeprowadza w poniedziałek Państwowa Inspekcja Pracy. Sprawdza placówki handlowe w całym kraju, ponieważ dzień ten jest świętem państwowym oraz kościelnym, a tym samym obowiązuje w nim zakaz pracy w handlu. Wyniki kontroli PIP przedstawi najwcześniej za miesiąc.

Inspektorzy pracy sprawdzają, kto i na jakiej podstawie wykonuje pracę, a także przygotowanie do pracy pod kątem badań lekarskich i szkoleń z zakresu bhp. Kontrolują, czy pracujący w placówkach handlowych cudzoziemcy są zatrudnieni legalnie. Sprawdzą, jak są przestrzegane przepisy o czasie pracy, wypłacie wynagrodzenia, przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy.

To pierwsza od ponad 8 lat kontrola placówek handlowych przeprowadzona przez inspektorów pracy w dniu świątecznym, gdy obowiązuje zakaz pracy w handlu. W poniedziałek wypada Święto Wojska Polskiego oraz Święto Matki Boskiej Zielnej, czyli ustawowo dzień wolny od pracy.

Jak poinformowała rzeczniczka PIP Danuta Rutkowska, "wyniki kontroli przestrzegania zakazu pracy w święto, przeprowadzonej 15 sierpnia, Państwowa Inspekcja Pracy przedstawi najwcześniej za miesiąc".

Jakie kary

PIP podała, że podczas kontroli w tym roku inspektorzy pracy stwierdzili do tej pory 96 przypadków złamania zakazu pracy w handlu w święta wobec ponad 300 pracowników.

W 2015 roku podczas całego roku skontrolowano 727 placówek i ujawniono 158 takich przypadków złamania prawa (21 proc.). 52 pracodawców ukaranych zostało mandatami, a sprawy wobec 11 z nich trafiły do sądu.

Za złamanie przepisów można dostać mandat - od 1 tys. do 2 tys. zł, - gdy sprawa powtarza się, to do 5 tys. zł. Inspektor może też skierować sprawę do sądu - wtedy maksymalna grzywna wynosi 30 tys. zł.

Praca w święto

Przepis zakazujący pracy w święto w placówkach handlowych, który obowiązuje od października 2007 roku, nie oznacza całkowitego zakazu otwarcia placówki handlowej tego dnia.

Nie ma bowiem przeszkód prawnych, aby w sklepach otwartych w święta pracę wykonywali ich właściciele lub inne osoby pracujące na podstawie umów cywilnych.

"W takim jednak przypadku trzeba mieć na uwadze przepisy Kodeksu Pracy, zakazujące wykonywania pracy w ramach umów cywilnoprawnych, jeżeli jest ona świadczona w warunkach charakterystycznych dla stosunku pracy" - wskazuje PIP.

Autor: mb//ms / Źródło: TVN24 BiS, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock