Fałszywe SMS-y z prośbą o dopłatę. "Zalecamy ostrożność"

Z kraju

Ekspertka o oszustwach internetowychTVN24 BiS
wideo 2/4

InPost ostrzega przed nową falą wiadomości SMS, w których oszuści podszywają się pod firmę.

O wiadomościach rozsyłanych w ostatnich dniach przez oszustów alarmują internauci w mediach społecznościowych.

"Drogi Adresacie, ze wzgledu na wage zamowionego przedmiotu, prosimy o dokonanie doplaty, aby Twoja paczka ruszyla w droge https://kurierinpost.info/oplata924" - czytamy w treści SMS-ów (pisownia oryginalna).

Do wpisów odnieśli się przedstawiciele operatora. "Dziękujemy za informację i zalecamy ostrożność. Staramy się zapobiegać takim sytuacjom" - czytamy w jednej z odpowiedzi.

Komunikat w tej sprawie widnieje również na stronie InPostu. Firma zaznaczyła, że "w ostatnich dniach ponownie wystąpiły przypadki podszywania się w wiadomościach SMS pod firmę InPost".

Tymczasem, jak poinformowano w komunikacie, "InPost nigdy nie wysyła SMS-ów z informacją o dopłatach, a tym bardziej z linkami zewnętrznymi". "Wszelkie informacje na temat rozliczeń pojawiają się w Managerze Paczek lub na fakturze" - dodano.

Ostrzeżenie w sprawie cyberzagrożenia pojawiło się na stronie firmy po raz pierwszy 11 czerwca. "Link zawarty w treści kierować może do niebezpiecznych zawartości i może spowodować wyłudzenie informacji, pieniędzy lub uszkodzenie urządzenia" - mogliśmy przeczytać w komunikacie. Po ponad dwóch tygodniach do części osób nadal trafiają jednak wiadomości od oszustów.

Rynek

W Polsce rynek KEP (przesyłek kurierskich, ekspresowych i paczkowych) należy w praktyce do ośmiu podmiotów: trzech globalnych (DHL, UPS, FedEx), dwóch europejskich (DPD, GLS), jednego polskiego (Poczta Polska) i dwóch krajowych z kapitałem zagranicznym (InPost, Geis).

Autor: mb / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock