Z kraju

InPost ostrzega przed oszustami. "Wykradają dane i pieniądze"

Z kraju

Ekspertka o oszustwach internetowychTVN24 BiS
wideo 2/3

InPost ostrzega przed oszustami, którzy wysyłają SMS-y z informacją o śledzeniu paczki za pomocą aplikacji mobilnej wraz z linkiem do jej pobrania. Link jest niebezpieczny i prowadzi do zainfekowanej domeny - poinformowała spółka w komunikacie.

"W ostatnim czasie dochodzi do przypadków podszywania się w SMS-ach pod markę InPost. Przestępcy rozsyłają wiadomości z informacją o śledzeniu paczki za pomocą aplikacji mobilnej wraz z linkiem do jej pobrania"- czytamy w komunikacie.

Można stracić pieniądze

Jak dodano link jest niebezpieczny i prowadzi do zainfekowanej domeny inpost24[.]tk.

"Kliknięcie w łącze powoduje instalację złośliwego oprogramowania na urządzeniach z systemem Android. Za pomocą zainfekowanego programu przestępcy wykradają dane i pieniądze" - podkreślono.

InPost zaznaczył, że nigdy nie wysyła SMS-ów z linkami kierującymi do stron poza domeną inpost.pl.

"Zalecamy wzmożoną uwagę i ostrożność w podawaniu swoich danych lub klikaniu w podejrzane komunikaty czy wiadomości. Ci z Państwa, którzy otworzyli zainfekowany link, powinni przywrócić telefon do ustawień fabrycznych" - poinformowała firma.

Oto przykład niebezpiecznej strony:

InPost ostrzega przed oszustamiInPost

Kolejne ostrzeżenia

Komunikat InPostu nie jest pierwszym tego typu ostrzeżeniem w ostatnich tygodniach. W tym tygodniu mBank informował o oszustach, którzy próbują wyłudzić wiadomości SMS z kodami autoryzacyjnymi. O SMS-ach rozsyłanych przez oszustów informował również Santander.

Na początku października PKO BP ostrzegał przed oszustami przesyłającymi linki do formularzy kredytowych.

Wcześniej informowaliśmy zaś o ostrzeżeniu wydanym przez ING Bank Śląski. "Możesz otrzymać SMS-a, którego nadawca podszywa się pod nasz bank lub inną instytucję finansową. W SMS-ie znajduje się informacja, że ktoś wysłał Ci przelew na telefon, kod, kwota oraz link do odbioru pieniędzy" - mogliśmy przeczytać w komunikacie na stronie.

Autor: tol / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock/InPost