Z kraju

Innowacje wjadą na drogi. Ma być bezpieczniej

Z kraju

Program będzie kosztował 50 mln złotych

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) i Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) ogłoszą konkurs na opracowanie nowatorskich nawierzchni i programów poprawiających bezpieczeństwo na polskich drogach – pisze "Puls Biznesu".

Polscy kierowcy od lat narzekają na kiepską jakość tras, a w statystykach dotyczących bezpieczeństwa też wypadamy fatalnie – zauważa "PB".

Lepsza jakość?

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) stara się jednak o poprawę jakości i bezpieczeństwa jazdy, i w połowie stycznia wspólnie z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) ogłosi konkurs dla naukowców. W jego ramach będzie można ubiegać się o fundusze na wsparcie badań dotyczących innowacyjnych technologii nawierzchni oraz opracowania nowych metod prognozowania ich trwałości, zarządzania ruchem i bezpieczeństwem na drogach.

Kto skorzysta?

Z efektów programu będą mogli korzystać zarządcy dróg, przedsiębiorcy oraz biura projektowe – informuje rzecznik NCBR Kamil Melcer. Budżet programu realizowanego przez NCBR i GDDKiA, który ma poprawić jakość dróg i bezpieczeństwo, szacowany jest na 50 mln zł – wylicza "PB".

Autor: msz//bgr / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości