Bank ostrzega przed oszustami. Atrakcyjna cena może być podstępem

Z kraju

Pięć opłat bankowych, o których możesz nie wiedziećtvn24bis.pl
wideo 2/4

ING Bank Śląski przestrzega przed oszustami, którzy wystawiają na aukcjach towar po atrakcyjnych cenach. To może być tak zwany atak phishingowy, polegający na próbie wyłudzenia danych do logowania na bankowe konto.

W tym przypadku oszuści wystawiają na aukcji towar za darmo lub w bardzo niskiej cenie. Warunkiem otrzymania towaru jest pokrycie kosztów kuriera. Przestępcy wysyłają e-maile lub SMS-y z linkiem.

"Kliknięcie w link przekierowuje na stronę pośrednika finansowego, a następnie fałszywą stronę banku. Tam jesteśmy proszeni o podanie danych, które wykorzystają oszuści - nazw użytkowników, pełnych haseł i kodów wysłanych SMS-em do potwierdzenia fałszywych płatności" - tłumaczy bank w komunikacie.

Przypomina również, aby nie otwierać takich linków i czytać dokładnie treści SMS-ów, które dostajemy z banku.

Na celowniku oszustów

W ostatnim czasie oszuści nie odpuszczają klientom banków. Pod koniec sierpnia informowaliśmy, że Bank Zachodni WBK zidentyfikował złośliwe aplikacje imitujące bankowość mobilną banku. Chodziło o trzy fałszywe programy dostępne w sklepie Google.

W sierpniu informowaliśmy też o wiadomościach od oszustów podszywających się pod mBank. Instytucja finansowa ostrzegała, że e-mail zawiera krótki komunikat sugerujący, że dotyczy nowej wiadomości z mBanku. Jak wskazano w komunikacie, "celem przestępców jest przejęcie dostępu do konta bankowego i kradzież środków".

Z kolei w lipcu PKO BP i ING Bank Śląski zamieściły na swoich stronach ostrzeżenia przed złośliwym oprogramowaniem na smartfony, które podszywa się pod komunikaty aplikacji mobilnych lub serwisów transakcyjnych. Za jego sprawą cyberprzestępcy mogli uzyskać dostęp do naszych pieniędzy.

Autor: tol//dap / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock