Długi sklepów to już prawie miliard złotych. "Szczególnie trudno jest małym"

Z kraju

ShutterstockSzczególnie trudno jest małym sklepom, gdzie rentowność sięga zaledwie 0,5-1 proc.

Zaległości firm z sektora handlu detalicznego wobec kontrahentów i banków wynoszą już prawie miliard złotych - wynika z danych dotyczących zaległości powyżej 60 dni. Branży pomaga zwiększający popyt konsumentów, m.in. dzięki programowi Rodzina 500 plus, jednak wpływ ten niwelowany jest podwyżkami płacy minimalnej - podaje raport Biura Informacji Gospodarczej InfoMonitor oraz Biura Informacji Kredytowej.

Branża zatrudniająca około 2 mln pracowników, w której działa prawie 537 tys. firm, ma zaległości wobec kontrahentów i banków przekraczające 990 mln zł.

W Rejestrze Dłużników Biura Informacji Gospodarczej InfoMonitor oraz Biura Informacji Kredytowej zaległe płatności na kwotę minimum 500 zł, przeterminowane o co najmniej 60 dni, posiada ponad 20 tys. firm handlu detalicznego. "Poważne problemy z terminowym regulowaniem swoich zobowiązań ma tym samym 3,8 proc. przedsiębiorstw handlowych, czyli co 26. firma z branży" - napisano w raporcie.

Zalegają z płatnościami

"Kwota zaległości handlu nie zaskakuje biorąc pod uwagę, że branża działa w warunkach dużej konkurencji, wywierającej silną presję na rentowność. Szczególnie trudno jest małym sklepom, gdzie rentowność sięga zaledwie 0,5 - 1 proc." - tłumaczy cytowany w komunikacie wiceprezes BIG InfoMonitor Mariusz Hildebrand.

"Choć trzeba przyznać, że w ostatnich dwóch latach handlowi sprzyjało stosunkowo wysokie tempo wzrostu gospodarczego, wzrost płac realnych, spadek bezrobocia oraz niskie ceny surowców energetycznych, obniżające koszty działalności" – dodał Hildebrand. Zgodnie z informacją korzystny splot okoliczności był źródłem poprawy sytuacji w branży, o czym świadczą np. wzrost udziału firm rentownych do prawie 69 proc., czy też niższy niż dla całej populacji firm, odsetek upadłości. Nie przełożyło się to jednak korzystnie na poziom płynności finansowej, której wskaźniki, podobnie jak w większości branż, wykazują tendencję spadkową.

Raport o zadłużeniu

W raporcie wskazano, że skalę i dynamikę negatywnych zmian zachodzących w branży handlowej pokazują dane wywiadowni gospodarczej Bisnode Polska. W analizach wywiadowni z 2010 roku 59 proc. firm handlu detalicznego znajdowało się bardzo dobrej kondycji, dziś w tej grupie pozostało jedynie 21 proc. Najgorzej z solidnością płatniczą jest w handlu alkoholem, gdzie co dziesiąta firma ma na koncie nieuregulowane rachunki, faktury i raty kredytów. Niespłacone długi przekraczają tu 37 mln zł. Zaległości ma też co czternasta stacja paliw, ich łączny dług sięga 100 mln zł. Prawie 99 mln zł zaległości ma co piętnasty przedsiębiorca prowadzący działalność w zakresie hurtowego handlu owocami i warzywami. Na tle ogółu firm handlowych do bardziej ryzykownych należą również sklepy oferujące sprzęt komputerowy (26 mln zł zaległości), sprzęt muzyczny (19 mln zł) oraz sprzęt medyczny i ortopedyczny (14,5 mln zł). W tych kategoriach długi ma co szesnasty prowadzący je przedsiębiorca.

Sklepy i stacje

Analiza wywiadowni Bisnode pokazuje, że stosunkowo często niepłacące firmy, które prowadzą sklepy monopolowe i stacje benzynowe, znajdują się w dużo lepszej kondycji finansowej niż inne przedsiębiorstwa handlowe. Wśród handlujących alkoholem i paliwem aż 40 i 50 proc. firm może pochwalić się bardzo dobrą i dobrą kondycją finansową. Na tle średniej dla handlu wynoszącej 21 proc. to naprawdę świetny wynik.

Według wywiadowni gospodarczej w najgorszym położeniu znajdują się sprzedający zegarki i wyroby jubilerskie. W tej branży 9 na 10 sklepów obecnie znajduje się w słabej kondycji, 7 proc. w bardzo dobrej i dobrej, a 2,5 proc. w bardzo złej. "Wpływ dyskontów i sieci handlowych mocno daje się we znaki małym, niezależnym sklepom rybnym, handlującym odzieżą, zabawkami, sprzedażą owoców i warzyw. W tych sektorach odsetek sklepów w słabej sytuacji finansowej wynosi od 80 proc. do 89 proc. Podobnie jest także w księgarniach czy wśród oferujących sprzęt telekomunikacyjny. W słabej kondycji finansowej znajdują się też sklepy komputerowe, z obuwiem, mięsem i produktami wędliniarskimi, także pieczywem, z art. sportowymi, tytoniem, produktami medycznymi i kosmetykami. W tych branżach odsetek sklepów w słabej sytuacji finansowej wynosi od 70 proc. do 79 proc." - napisano w raporcie. Zauważono, że branży pomaga zwiększający popyt konsumentów m.in. dzięki programowi Rodzina 500 plus, jednak wpływ ten niwelowany jest podwyżkami płacy minimalnej oraz godzinowych stawek wynagrodzenia.

Według raportu główne czynniki ryzyka dla handlu to perspektywa wprowadzenia podatku od sprzedaży oraz plany ograniczenia handlu w niedzielę, a także silna presja na wzrost płac ze strony pracowników wynikająca z programu 500 plus oraz wzrostu minimalnego wynagrodzenia.

Szaleństwo promocji w sklepach:

Szaleństwo promocji w sklepach

Autor: MS / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock