Inflacja się rozpędzi. Ekonomistka o tym, kiedy przebije 20 procent

Autor:
mp/ToL
Źródło:
PAP
Bogusław Grabowski o inflacji w Polsce
Bogusław Grabowski o inflacji w PolsceTVN24
wideo 2/6
TVN24Bogusław Grabowski o inflacji w Polsce

W listopadzie oczekujemy spadku inflacji do 17,6 procent w ujęciu rocznym, głównie za sprawą korekty cen paliw i nośników energii - wskazała szefowa departamentu analiz ekonomicznych PKO Banku Polskiego Marta Petka-Zagajewska. Dodała jednak, że w styczniu-lutym inflacja najprawdopodobniej przebije próg 20 procent.

W środę GUS ma opublikować szybki szacunek wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych w listopadzie 2022 roku, a także wstępny szacunek produktu krajowego brutto w trzecim kwartale bieżącego roku.

Inflacja w Polsce. Dane mogą pozytywnie zaskoczyć

Zdaniem ekonomistki, wstępne dane o inflacji za listopad pozytywnie zaskoczą. - Inflacja nie tylko okaże się niższa od oczekiwań rynku, ale także nieznacznie spadnie w relacji do października, kiedy wyniosła 17,9 proc. rdr. - - powiedziała.

Powołując się na wyliczenia banku, wskazała, że oczekuje spadku inflacji do 17,6 proc. rdr, głównie za sprawą korekty cen paliw i nośników energii.

Dodała, że "na głębszy i bardziej trwały proces dezinflacyjny przyjdzie nam jeszcze poczekać". Jeżeli natomiast chodzi o inflację bazową (bez cen żywności, paliw i energii) to - w jej ocenie - inflacja bazowa nadal rosła, sięgając 11,2 proc. rdr.

- Oczekujemy, że w styczniu-lutym inflacja CPI przebije nieznacznie próg 20 proc. rdr, a od marca wejdzie w trwały trend spadkowy - wskazała.

Z prognoz PKO BP wynika, że w trzecim kwartale 2022 PKB wzrósł o 3,5 proc. wobec 5,8 proc. w drugim kwartale i 8,6 proc. w pierwszym kwartale. - Sądzimy, że zakres spowolnienia gospodarczego był szeroki, objął zarówno konsumpcję prywatną, jak i inwestycje, które rosły odpowiednio o 1,6 proc. rdr i 4,2 proc. rdr - oceniła.

W opinii analityczki, tendencje te jeszcze się pogłębią, ponieważ duża niepewność i wysoka inflacja kosztowa skłania wiele firm do zamrożenia procesów inwestycyjnych, a spadek realnych dochodów ogranicza możliwości gospodarstw domowych do zwiększania konsumpcji. Dodała, że na początku 2023 może to "wręcz wymuszać jej ograniczenie".

Wzrost cen towarów i usług

Według danych GUS inflacja w Polsce w październiku 2022 roku wyniosła 17,9 procent rok do roku i 1,8 procent miesiąc do miesiąca. Ostatni raz wzrost cen nad Wisłą był wyższy w grudniu 1996 roku, gdy inflacja wyniosła 18,5 procent rok do roku. 

Wzrost cen towarów i usług we wrześniu br. wyniósł 17,2 procent rok do roku.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mp/ToL

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: konkret24

Pozostałe wiadomości