Rząd chce zamrozić ceny gazu. Rzecznik: maksymalnie do kilkudziesięciu procent podwyżki

Autor:
mp/ams
Źródło:
PAP
Przejęcie przez rząd aktywów Gazpromu
Przejęcie przez rząd aktywów GazpromuTVN24
wideo 2/5
TVN24Przejęcie przez rząd aktywów Gazpromu

Rząd zajmie się w przyszłym tygodniu projektem ustawy dotyczącym zamrożenia cen gazu - poinformował we wtorek rzecznik rządu Piotr Mueller. - Chcemy zamortyzować ceny ze względu na szantaż gazowy Rosji - dodał. Jak wskazał, "chcemy je zamortyzować maksymalnie do kilkudziesięciu procent podwyżki". Rzecznik rządu mówił też o tak zwanej ustawie wiatrakowej.

Mueller podczas wtorkowego briefingu w Sejmie został zapytany przez dziennikarzy o kwestię mrożenia cen gazu. - W przyszłym tygodniu na Radzie Ministrów będzie ten projekt ustawy. Wczoraj był na Komitecie Stałym Rady Ministrów, teraz jeszcze pracujemy nad szczegółami - poinformował.

- Generalnie chodzi o to, aby zamortyzować ceny gazu ze względu na szantaż gazowy Władimira Putina, Rosji. W ogóle przez cały bardzo rozchwiany rynek energetyczny groziły nam ceny gazu kilkaset procent większe niż w zeszłym roku. Chcemy je zamortyzować maksymalnie do kilkudziesięciu procent podwyżki - dodał rzecznik rządu.

Co z ustawą wiatrakową?

Pytany o tzw. ustawę wiatrakową, podkreślił, że ustawa liberalizująca przepisy dotyczące elektrowni wiatrowych została przyjęta przez rząd i trafiła do Sejmu.

Przyznał, że jest różnica zdań, jeśli chodzi o odległości w zakresie budowy takich elektrowni od zabudowań. - Zakładam, że dojdziemy do porozumienia. Porozumiemy się co do tego, jaka to miałaby być odległość - powiedział Mueller.

Konfiskata majątku oligarchów

Rzecznik rządu został też zapytany o kwestię zmian konstytucji w kontekście konfiskaty majątków rosyjskich oligarchów. Mueller wyraził nadzieję, że jeśli pojawi się finalne głosowanie w tej sprawie, to opozycja zmieni zdanie i poprze ten pomysł zarówno jeśli chodzi o kwestię ograniczenia immunitetu, jak i o nacjonalizację rosyjskich majątków.

- W tej drugiej kwestii jest to o tyle delikatna sprawa, że nie chcielibyśmy doprowadzić do sytuacji, w której w polskim parlamencie taki projekt został odrzucony. Więc on może iść pod głosowanie raczej tylko w takiej okoliczności, w której będziemy mieć deklarację ze strony opozycji, że taki projekt poprą - zaznaczył Mueller.

Czytaj więcej: "Oligarchowie są mistrzami mrocznej sztuki ochraniania rozlokowanych na całym świecie majątków">>>

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mp/ams

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości