TVN24 Biznes | Z kraju

Zerowy VAT na żywność. "Złożyliśmy wniosek do Komisji Europejskiej"

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
kris
Źródło:
PAP
Alicja Defratyka o inflacji: to tak jakby Polak tracił jedną pensję
Alicja Defratyka o inflacji: to tak jakby Polak tracił jedną pensjęTVN24
wideo 2/8
TVN24Alicja Defratyka o inflacji: to tak jakby Polak tracił jedną pensję

Złożyliśmy do Komisji Europejskiej wniosek o zerowy VAT na żywność. Jeśli KE się przychyli, to obniżymy VAT na żywność do 0 procent - przekazał w Sejmie wiceminister finansów Piotr Patkowski.

Zerowy VAT na żywność - wniosek do KE

- Od wielu lat prowadzimy rozmowy z Komisją Europejską o zerowym VAT na książki i czasopisma, na przewozy kolejowe. Odpowiedź zawsze jest negatywna. Były rozmowy o zerowym VAT na żywność, odpowiedź była negatywna - powiedział w czwartek w Sejmie Patkowski, odpowiadając na pytanie, czemu rząd nie zdecydował się na wprowadzenie zerowego VAT na produkty żywnościowe.

Patkowski przypomniał, że Czechy zdecydowały się na obniżkę VAT do zera i muszą się teraz tłumaczyć przed Komisją Europejską. - Złożyliśmy do Komisji Europejskiej wniosek o zgodę na obniżenie VAT na żywność do 0 procent i jeśli Komisja się przychyli, to wprowadzimy zerowy VAT na żywność - dodał wiceminister finansów.

Zaapelował do opozycji, aby wpłynęła na Komisję Europejską w sprawie zerowego VAT.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Obniżenie akcyzy na paliwa i prąd

W czwartek w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz ustawy o podatku od sprzedaży detalicznej. Celem projektu jest obniżka stawek akcyzy na paliwa oraz energię elektryczną (a w przypadku energii elektrycznej dla gospodarstw domowych – całkowite zwolnienie z tego podatku) na okres pięciu miesięcy oraz redukcja opłaty emisyjnej od paliw i zwolnienie ich z podatku od sprzedaży detalicznej. Projekt jest częścią rządowego programu antyinflacyjnego.

Sejm zdecydował o przesłaniu projektu do dalszych prac w Komisji Finansów Publicznych.

Inflacja w Polsce

Inflacja w Polsce w listopadzie wzrosła rok do roku o 7,7 procent - wynika ze wstępnego szacunku Głównego Urzędu Statystycznego (GUS). To poziom niewidziany od grudnia 2000 roku, kiedy inflacja wyniosła 8,5 procent rok do roku.

Inflacja w PolscePAP/Maciej Zieliński

Autor:kris

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości