Członek RPP o inflacji w Polsce. "Możemy skorzystać z efektu cwanego lokatora"

Źródło:
TVN24 Biznes
Litwiniuk o inflacji w Polsce: możemy skorzystać z efektu cwanego lokatora
Litwiniuk o inflacji w Polsce: możemy skorzystać z efektu cwanego lokatoraTVN24
wideo 2/17
Litwiniuk o inflacji w Polsce: możemy skorzystać z efektu cwanego lokatoraTVN24

Nie wykluczam takiego scenariusza, że na koniec roku inflacja będzie jednocyfrowa. Jest on jednak oparty o kilka optymistycznych założeń - stwierdził w "Faktach po Faktach" na antenie TVN24 członek Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Przemysław Litwiniuk. Zapytany o wypowiedzi Morawieckiego na temat sytuacji finansów publicznych, stwierdził, że "może pogratulować panu premierowi dobrego samopoczucia".

- Spodziewaliśmy się, że na początku roku poziom inflacji przekroczy 20 procent. Tego typu sądy były oparte na dokumentach przedkładanych przez analityków Narodowego Banku Polskiego. W grudniu taki scenariusz był kreślony. Warto przypomnieć, że poziom cen paliw w grudniu mógł być dużo niższy niż ten, za który kierowcy płacili. Gdyby był w grudniu niższy, a następnie doszłoby do wzrostu cen w związku z opodatkowaniem w styczniu, to notowanie poziomu inflacji byłyby nieco wyższe i mogłoby przekroczyć te 20 procent - powiedział Litwiniuk.

Jak będzie inflacja na koniec 2023 roku?

Podczas czwartkowej konferencji szef NBP Adam Glapiński stwierdził, że liczy, iż "inflacja będzie w przedziale 6-7 (procent) na koniec roku, powiedzmy w listopadzie". Zastrzegł, że to jest jego zdanie. - Tego bank (centralny) nie mówi. NBP mówi, że będzie to około 7,4 - dodał.

- Nie wykluczam takiego scenariusza. Jest on oparty o kilka optymistycznych założeń. Natomiast istnieje niezerowe prawdopodobieństwo ziszczenia się tych założeń, w związku z tym wskaźnik inflacji, poziom wzrostu cen może się obniżać, co nie oznacza, że będą spadać ceny, bo niestety nawet jednocytrowy wskaźnik inflacji oznacza, że w takim tempie nadal przyrastają ceny w oparciu o bazę, którą będzie stanowił rok poprzedni, czyli 2022 - podkreślił Litwiniuk.

Wyjaśnił, że o spadku inflacji "świadczą przede wszystkim okoliczności zewnętrzne". - Obniżenie się aktywności gospodarczej w Europie, na świecie, wygasające szoki podażowe, problemy z dostarczaniem surowców po wysokich cenach czy nośników energii. To jest ten podstawowy obszar inflacji CPI (konsumenckiej), ale w środku mamy jeszcze do czynienia z inflacją cen usług, która będzie trudniejsza do zwalczenia - wyjaśnił członek RPP.

- To, co jest zewnętrzne, to, co jest mniej zależne od instrumentów krajowej polityki pieniężnej, może nam szybko pomóc. Możemy skorzystać z efektu "cwanego lokatora", który sam nie podkręca swojego kaloryfera, ale korzysta z aktywności sąsiadów, którzy grzeją swoje mieszkania – opisywał Litwiniuk.

Zdaniem członka RPP istnieją podstawy, by sądzić, że niedługo dojdzie do szybkiego procesu dezinflacji. - Pytanie, jak sobie poradzimy z pokonywaniem inflacji, gdy dojdzie do poziomu 7-8 procent. W Stanach Zjednoczonych odnotowuje się inflację powyżej 6 procent, w Unii Europejskiej powyżej 8 procent i nikt radosnej miny w związku z tym nie ma - podkreślił.

Na pytanie, kiedy w Polsce inflacja będzie na poziomie 7-8 procent, Litwiniuk odparł: - Może to być za rok, może trochę wcześniej. To zależy od postawy producentów i konsumentów.

Stopy procentowe i inflacja w Polsce

Rada Polityki Pieniężnej na kończącym się w środę dwudniowym posiedzeniu nie zmieniła stóp procentowych. Takiej decyzji oczekiwała większość ekonomistów. Główna stopa NBP, stopa referencyjna, pozostała na poziomie 6,75 proc.

- Jeśli chodzi o perspektywę obniżenia stóp procentowych - to jest moje zdanie - nie ma takich szans w tym roku i nie ma w następnym, ponieważ cała projekcja (NBP), która została dziś rano przedstawiona, ma jedno podstawowe założenie: niezmienność stóp procentowych. Więc jeżeli dopiero w 2025 roku wchodzimy w przestrzeń celu, nie na cel 2,5 procent, tylko w przestrzeń celu (plus/minus 1 procent – red.), to zmiana in minus stopy referencyjnej prowadziłby do rozbrojenia tych założeń – powiedział członek RPP.

PAP

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego inflacja w Polsce w styczniu 2022 roku wyniosła 17,2 procent w skali roku. W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny towarów i usług wzrosły o 2,4 proc. Dane dotyczące inflacji w lutym poznamy dopiero w przyszłym tygodniu.

Czytaj też: Dobre wieści dla pechowców. Rata kredytu może spaść

Pieniądze z KPO i wpływ na inflację oraz wzrost gospodarczy

Czy miliardy z Krajowego Planu Odbudowy (KPO) pomogłyby polskiej gospodarce? – Zdecydowanie. To są gigantyczne pieniądze, które w większości są przeznaczone na cele inwestycyjne – stwierdził gość "Faktów po Faktach".

Dodał też: - Przeliczaliśmy wartość tych środków na inflację – nie miałyby znaczącego wpływu. Ale jeżeli w 2025 roku planuje się 3,1 procent wzrostu gospodarczego, w 2024 roku 2,1 procent, to jeżeli środki z KPO przyniosą 0,5 procent wzrostu gospodarczego, to jest to jedna czwarta naszego wzrostu. To nie jest mało. (…) To są pieniądze, jakich samorządy nie widziały od kilku dobrych lat.

"Mogę pogratulować panu premierowi dobrego samopoczucia"

Przemysław Litwiniuk komentował na antenie TVN24 także poniedziałkową wypowiedź premiera w sprawie sytuacji ekonomicznej, która padła podczas konferencji "Stabilne finanse publiczne w niestabilnych czasach". - Mogę pogratulować panu premierowi dobrego samopoczucia. Koń jaki jest, każdy widzi - stwierdził.

- Zasadniczo jeszcze niedawno rozmawialiśmy całkiem poważnie o pokryciu potrzeb pożyczkowych rządu na 2023 rok. Deficyt budżetowy za poprzedni rok przekroczył 12 mld zł - to rzeczywiście dużo mniej niż zakładano, bo było planowane 30 mld. Ale ze swojej perspektywy chciałbym powiedzieć, że budżet został bardzo zasilony przez tak zwany podatek inflacyjny. Minister (wiceszef MF Artur) Soboń był łaskawy skalkulować, że to jest blisko 5 miliardów złotych miesięcznie, więc jeśli 12 miesięcy przemnożymy razy 4,8 miliarda, to perspektywa zmniejszenia deficytu budżetowego z 30 na 12 mld nie wygląda już tak imponująco. Natomiast oczywiście życzę finansom publicznym jak najlepiej - mówił w "Faktach po Faktach" Litwiniuk.

Premier Mateusz Morawiecki informował w poniedziałek, że deficyt zapisany w ustawie budżetowej na 2022 r. określono na poziomie 29,9 mld zł. - Mogę dzisiaj powiedzieć, że deficyt budżetowy za rok 2022 to 12,4 miliardy złotych, a więc znacząco lepszy niż przewidywali właściwie chyba wszyscy ekonomiści - poinformował.

Autorka/Autor:kris/dap

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Rząd rekomenduje kontynuowanie prac nad projektem Koalicji Obywatelskiej zakładającym ujawnianie majątków małżonków najważniejszych osób pełniących funkcje publiczne. Chodzi o rodzinę między innymi prezydenta, premiera, ministrów, marszałków Sejmu i Senatu oraz posłów i senatorów.

Ujawnienie majątków małżonków polityków. Jest stanowisko rządu

Ujawnienie majątków małżonków polityków. Jest stanowisko rządu

Źródło:
tvn24.pl

PKO Bank Polski poinformował, że wprowadzi dodatkowe zabezpieczenie logowania do bankowości internetowej iPKO. Nowe rozwiązanie ma chronić konta klientów przed cyberprzestępcami. Aby skorzystać z dodatkowego zabezpieczenia, będzie trzeba je włączyć.

PKO BP wprowadzi nowe zabezpieczenie. Zmiany dla klientów

PKO BP wprowadzi nowe zabezpieczenie. Zmiany dla klientów

Źródło:
tvn24.pl

Orlen Trading Switzerland przekazał około 400 milionów dolarów na dostawy ropy z Wenezueli - poinformował we wtorek zarząd spółki. Pieniądze zapłacone pośrednikom przepadły, a surowiec nigdy nie dotarł do kraju. Najwięcej środków trafiło do 25-latka z Hongkongu, który kilka lat wcześniej założył własną firmę w Dubaju.

25-latek z Hongkongu handlował ze spółką Orlenu ropą z Wenezueli. Pieniądze przepadły

25-latek z Hongkongu handlował ze spółką Orlenu ropą z Wenezueli. Pieniądze przepadły

Źródło:
PAP

Ministerstwo Finansów w uwagach do projektu ustawy prądowej napisało, że bez zmiany szykowanej regulacji beneficjenci bonu energetycznego będą musieli dodatkowo zapłacić PIT od otrzymanego świadczenia. Wcześniej swoje zastrzeżenia do projektu zgłosiło także Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Można dostać nawet 1200 złotych. Co z podatkiem?

Można dostać nawet 1200 złotych. Co z podatkiem?

Źródło:
PAP

Konwersja WIBOR-u na WIRON stanęła pod znakiem zapytania. Trwa ponowna analiza wskaźników referencyjnych. Ostateczna decyzja ma zapaść w czerwcu. Niezależnie od niej WIBOR ma przestać być kwotowany z końcem 2027 roku. WIBOR wraz z marżą banku są składowymi oprocentowania kredytu.

W czerwcu kluczowa decyzja dla kredytobiorców

W czerwcu kluczowa decyzja dla kredytobiorców

Źródło:
PAP

We wtorek Rada Ministrów zajmie się projektami dotyczącymi ujawnienia oświadczeń majątkowych między innymi małżonków osób publicznych, a także prezesów spółek Skarbu Państwa. Nowe przepisy miałyby objąć między innymi posłów, senatorów, prezydentów, burmistrzów, a także wójtów.

KO i PiS z projektami o jawności majątków polityków i ich bliskich. Dziś zajmie się nimi rząd

KO i PiS z projektami o jawności majątków polityków i ich bliskich. Dziś zajmie się nimi rząd

Źródło:
PAP

Małgorzata Sadurska straciła kolejne stanowisko - pisze portal Onet. Tym razem umowę o pracę z byłą członkinią zarządu PZU zerwał Miejski Urząd Pracy w Lublinie, gdzie obejmowała stanowisko kierowniczki działu prawnego. W praktyce jednak od ponad 20 lat nie pracowała tam, bo przebywała na bezpłatnym urlopie.

Milionerka "dobrej zmiany" traci kolejną pracę. Przez ponad 20 lat była pracownikiem na urlopie

Milionerka "dobrej zmiany" traci kolejną pracę. Przez ponad 20 lat była pracownikiem na urlopie

Źródło:
Onet

Rada nadzorcza Zakładu Ubezpieczeń Społecznych pozytywnie zaopiniowała kandydaturę Zbigniewa Derdziuka na stanowisko prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych - przekazał we wtorek przewodniczący rady Liwiusz Laska.

Coraz bliżej powrotu dawnego prezesa ZUS na stanowisko

Coraz bliżej powrotu dawnego prezesa ZUS na stanowisko

Źródło:
PAP

Wielka fuzja na rynku modowym może zostać zablokowana. Takie konsekwencje może przynieść wniosek Amerykańskiej Federalnej Komisji Handlu, która domaga się zaniechania połączenia spółek Tapestry z Capri, właścicielem marki Michael Kors. Zdaniem regulatorów stworzenie nowego potentata modowego mogłoby negatywnie wpłynąć na konkurencję na rynku.

Wielka fuzja, miliardy dolarów i konflikt o rynkową konkurencję

Wielka fuzja, miliardy dolarów i konflikt o rynkową konkurencję

Źródło:
Reuters

Rzecznik Praw Obywatelskich apeluje o stworzenie ram prawnych dla działalności kantorów internetowych. W odpowiedzi Ministerstwo Finansów zapowiada przekazanie do Sejmu projektu w tej sprawie w czwartym kwartale tego roku.

"Problem pozostaje nierozwiązany od ponad dekady". Jest odpowiedź ministerstwa

"Problem pozostaje nierozwiązany od ponad dekady". Jest odpowiedź ministerstwa

Źródło:
PAP

Sprzedaż detaliczna w cenach stałych w marcu 2024 roku wzrosła o 6,1 procent w ujęciu rocznym - podał we wtorek Główny Urząd Statystyczny. Największy wzrost odnotowano w kategorii pojazdy mechaniczne (+13,5 proc. ), paliw (+11,2 proc. ) i żywności (+6,6 proc.).

Najnowsze dane ze sklepów

Najnowsze dane ze sklepów

Źródło:
PAP

Enea to kolejna polska firma zainteresowana budową małych reaktorów jądrowych. - Uznajemy SMR-y za bardzo interesującą i przyszłościową linię biznesową w grupie, szczególnie w perspektywie odchodzenia od miksu z dominującym udziałem węgla - przekazał dyrektor departamentu rozwoju projektów innowacyjnych Łukasz Nowakowski. Pierwszy reaktor jądrowy ma powstać w 2035 roku.

Kolejna polska spółka chce zainwestować w energię jądrową

Kolejna polska spółka chce zainwestować w energię jądrową

Źródło:
PAP

Biuro Informacji Kredytowej przekazało, że firmy pożyczkowe w marcu bieżącego roku udzieliły łącznie ponad milion nowych pożyczek o łącznej wartości 1,722 miliarda złotych. - Marcowy wynik sprzedaży był najwyższy w historii - ocenił Sławomir Nosal, kierownik Zespołu Analiz Biura Informacji Kredytowej.

Polacy pożyczają na potęgę. "Wynik najwyższy w historii"

Polacy pożyczają na potęgę. "Wynik najwyższy w historii"

Źródło:
tvn24.pl

W tym roku wyjazd na majówkę (1-5 maja) zadeklarowało 43 proc. Polaków, czyli o 10 proc. więcej niż w ubiegłym roku - wynika z badania Polskiej Organizacji Turystycznej. Największym powodzeniem będą cieszyć się krótkie wyjazdy po kraju, najczęściej w góry. Jak spędzimy tegoroczną majówkę i ile na nią wydamy?

Jak Polacy chcą spędzać majówkę? "Mikrowyprawy tegorocznym hitem"

Jak Polacy chcą spędzać majówkę? "Mikrowyprawy tegorocznym hitem"

Źródło:
PAP, POT

Już niedługo czekają nas zmiany w rachunkach za prąd. Rząd planuje wprowadzić nową cenę maksymalną, a także bon energetyczny. Rozwiązanie ma jednak określony termin przydatności i pod koniec roku znów wrócimy do dyskusji o odmrożeniu cen prądu. Materiał Aleksandry Kąkol z magazynu "Polska i świat".

Nowe stawki i nowe kwoty na rachunkach za prąd. Rząd decyduje o zmianach

Nowe stawki i nowe kwoty na rachunkach za prąd. Rząd decyduje o zmianach

Źródło:
TVN24

Prezydent Argentyny Javier Milei przekonywał w poniedziałek, że jego polityka cięć wydatków publicznych przynosi rezultaty. W orędziu do narodu oświadczył, że kraj osiągnął nadwyżkę budżetową, co określił jako "cud gospodarczy". Reformy mające poprawić sytuację budżetową boleśnie uderzyły w portfele wielu argentyńskich rodzin. Według niektórych szacunków odsetek ubóstwa przekroczył 50 procent.

Terapia szokowa w Argentynie. Prezydent zachwala swój program cięć "metodą piły łańcuchowej"

Terapia szokowa w Argentynie. Prezydent zachwala swój program cięć "metodą piły łańcuchowej"

Źródło:
PAP

Rodzice uczniów, którzy w ubiegłym roku otrzymali laptopy, mogą odetchnąć z ulgą. W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie Ministra Finansów, które zwalnia z obowiązku zapłaty PIT od tego sprzętu. To istotny dokument, bo czas rozliczeń z fiskusem za 2023 mija wraz z końcem kwietnia.

Ważne rozporządzenie w sprawie PIT. Dotyczy setek tysięcy osób

Ważne rozporządzenie w sprawie PIT. Dotyczy setek tysięcy osób

Źródło:
tvn24.pl

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej chce dosypać pieniędzy do budżetów powiatów, w których planowane są zwolnienia grupowe. Chodzi o kwotę 50 milionów złotych. "Chcemy dmuchać na zimne" - poinformowała szefowa resortu Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

Zwolnienia grupowe w Polsce. Resort uruchomi dodatkowe pieniądze

Zwolnienia grupowe w Polsce. Resort uruchomi dodatkowe pieniądze

Źródło:
PAP

Szwajcarski bank UBS rozpoczął program cięcia kosztów, którego wynikiem jest ogromna redukcja etatów. Wkrótce pracę ma stracić ponad 30 tysięcy osób, zatrudnionych na całym świecie.

Zwolnienia w gigancie. Pracę straci kilkadziesiąt tysięcy osób

Zwolnienia w gigancie. Pracę straci kilkadziesiąt tysięcy osób

Źródło:
Reuters

Poczta Polska w 2023 roku odnotowała "historyczną stratę" i w związku z tym opracowywany jest plan kompleksowej transformacji - przekazała spółka, odnosząc się do zapowiedzi związkowców w sprawie strajku ostrzegawczego. Dodano, że plan ma być w nadchodzących tygodniach przedłożony radzie nadzorczej.

Poczta Polska szykuje plan po "historycznej stracie"

Poczta Polska szykuje plan po "historycznej stracie"

Źródło:
PAP

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej widzi kilka ryzyk związanych z proponowanym przez resort klimatu wprowadzeniem bonu energetycznego dla najuboższych odbiorców energii. Chodzi między innymi o zagrożenie płynności przyznawania przez gminy świadczeń rodzinnych i świadczeń z funduszu alimentacyjnego. MRPiPS widzi też zagrożenie dla swojego programu Aktywny Rodzic.

Ministerstwo o "poważnym ryzyku". Chodzi o przyznawanie świadczeń

Ministerstwo o "poważnym ryzyku". Chodzi o przyznawanie świadczeń

Źródło:
PAP Biznes

Grupa Ciech poinformowała, że w czerwcu zmieni nazwę na Qemetica. Spółka przekazała także, że jej nowa strategia, na kolejne sześć lat, zakłada między innymi systematyczny wzrost wyników finansowych.

Spółka Sebastiana Kulczyka zmienia nazwę

Spółka Sebastiana Kulczyka zmienia nazwę

Źródło:
PAP Biznes

Główny Inspektorat Sanitarny (GIS) opublikował ostrzeżenie dotyczące 13 partii mąki migdałowej marki Fivio. Powodem jest przekroczenie najwyższego dopuszczalnego poziomu aflatoksyn w surowcu wykorzystanym do produkcji - czytamy w komunikacie.

Kilkanaście partii mąki wycofanych z rynku. Ostrzeżenie

Kilkanaście partii mąki wycofanych z rynku. Ostrzeżenie

Źródło:
tvn24.pl

Główny Inspektor Farmaceutyczny podjął decyzję o wstrzymaniu w obrocie leku Ibuprofen Dr. Max. Powodem jest stwierdzenie nieprawidłowości w zakresie jednego z parametrów.

Popularny lek przeciwbólowy wstrzymany w obrocie

Popularny lek przeciwbólowy wstrzymany w obrocie

Źródło:
tvn24.pl

Trwa globalna wojna solarna. Zainteresowanie energią słoneczną przyspieszyło w wyniku kryzysu energetycznego - wskazał Arkadiusz Balcerowski, ekonomista mBanku. Imponującą skalą ekspansji w 2023 roku mogą się pochwalić Chiny, które daleko w tyle pozostawiają USA i Europę. Zdaniem eksperta, jeżeli Unia Europejska nie odrobi lekcji z obecnej sytuacji, to w skrajnym scenariuszu może nam grozić "powtórka z uzależnienia się od rosyjskiego gazu".

Wojna solarna. "Kryzys wywrócił stół do góry nogami"

Wojna solarna. "Kryzys wywrócił stół do góry nogami"

Źródło:
tvn24.pl

Zakład produkcyjny Levi Strauss w Płocku ma zostać zlikwidowany do końca listopada. Pracę straci 650 osób. W poniedziałek podpisano porozumienie dotyczące odpraw dla zwalnianych pracowników. Szczegóły wypracowanych rozwiązań nie zostały ujawnione.

Gigant likwiduje fabrykę w Polsce. Jest porozumienie w sprawie odpraw

Gigant likwiduje fabrykę w Polsce. Jest porozumienie w sprawie odpraw

Źródło:
PAP