Gospodarka lekko zwolniła. Nowe dane urzędu statystycznego

Z kraju

Ekspert o podwyżkach cen gazuTVN24 BiS
wideo 2/3

Produkt Krajowy Brutto w drugim kwartale 2018 roku wzrósł o 5,1 procenta rok do roku wobec wzrostu o 5,2 procenta w pierwszym kwartale - podał we wtorek w tak zwanym szybkim szacunku Główny Urząd Statystyczny. Z kolei inflacja, czyli wzrost cen, sięgnęła w lipcu 2 procent.

Jak wynika z komunikatu GUS, Produkt Krajowy Brutto (PKB) w II kwartale 2018 roku był realnie (po uwzględnieniu zmiany cen) wyższy o 5,1 proc. rok do roku, wobec wzrostu o 4,0 proc. w analogicznym okresie 2017 roku.

"Dane mają charakter wstępny i mogą być przedmiotem rewizji" - zastrzegł jednak urząd statystyczny. "Oceniamy, że głównym źródłem wzrostu gospodarczego pozostały konsumpcja prywatna (nasze zakupy - red.) oraz ożywienie w inwestycjach publicznych, głównie związanych z budownictwem" - napisali w komentarzu do danych GUS analitycy Raiffeisen Polbank.

W nadchodzących kwartałach dynamika PKB będzie dalej spowalniać – ocenił ekonomista ING Banku Śląskiego Jakub Rybacki.

Jak zauważył, dynamika PKB w drugim kwartale tego roku spowolniła nieznacznie. - Zmiana związana była głównie z efektami kalendarzowymi. Po usunięciu czynników sezonowych GUS raportuje stabilny wzrost na poziomie 5 proc. rdr. Pełną strukturę poznamy pod koniec miesiąca, ale miesięczne dane sugerują, że głównym motorem wzrostu pozostał popyt wewnętrzny - uważa ekonomista. - W nadchodzących kwartałach dynamika PKB będzie w naszej opinii dalej spowalniać. W drugiej połowie roku spodziewamy się wzrostu rzędu 4,4 proc. rdr. Spadek będzie związany z niższym wkładem konsumpcji prywatnej oraz słabszym tempem wzrostu inwestycji z uwagi na efekty bazowe - podkreślił ekonomista. Według niego głównym czynnikiem ryzyka pozostaje popyt zewnętrzny oraz ewentualne skutki spowolnienia w strefie euro.

Inflacja

We wtorek Główny Urząd Statystyczny podał także informacje o inflacji w lipcu. "Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w lipcu 2018 r. w stosunku do poprzedniego miesiąca obniżyły się o 0,2 proc. (w tym towarów – o 0,4 proc., przy wzroście cen usług – o 0,5 proc.)" - głosi wtorkowy komunikat GUS. "W porównaniu z analogicznym miesiącem ubiegłego roku ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły o 2,0 proc. (w tym towarów – o 2,1 proc. i usług – o 1,4 proc.)" - dodał GUS. Urząd Statystyczny podał, że w lipcu w porównaniu z poprzednim miesiącem największy wpływ na zmiany cen miały niższe ceny odzieży i obuwia (o 3,5 proc.) oraz żywności (o 0,8 proc.), które obniżyły ten wskaźnik odpowiednio o 0,18 punkta procentowego i 0,17 punkta procentowego.

Wzrosły natomiast ceny transportu (o 10,1 proc.), żywności (o 2,2 proc.) i mieszkania (o 1,9 proc.).

Autor: tol//dap / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock