Ile zarabiają polskie kluby piłkarskie? Najwięcej Legia, Lech i Wisła

Z kraju

TVN24 BiSMarcin Diakonowicz: Legia zarobiła najwięcej

Piłka nożna to nie tylko wielkie emocje, ale również wielkie pieniądze. Ogromne sumy pojawiają się także w Polsce. Największe przychody w polskiej Ekstraklasie uzyskały Legia Warszawa, Lech Poznań i Wisła Kraków - wynika z raportu „Piłkarska Liga Finansowa” przygotowanego przez firmę doradczą Deloitte.

Legia Warszawa tegoroczne zdecydowane zwycięstwo zawdzięcza zwiększeniu przychodów o 6,6 mln zł, co stanowi wzrost o 7 proc. rok do roku. Łączne przychody klubu w 2014 roku wyniosły 101,5 mln zł.

Poza konkurencją

- Po raz czwarty warszawski klub jest niezaprzeczalnym liderem. Póki co żaden z pozostałych klubów pod względem przychodów nie ma nawet szans, by się do niego zbliżyć. Przychody Legii są większe niż trzech następnych klubów razem wziętych – mówi Marcin Diakonowicz, partner w dziale audytu, lider Sports Business Group Poland, Deloitte. - Ten znakomity wynik jest zasługą dobrze rozwiniętych przychodów komercyjnych, które stanowią największą grupę wpływów klubu. Awans do fazy grupowej europejskich rozgrywek, jak również wygranie swojej grupy w Lidze Europy dodatkowo pozytywnie wpłynęły na wysokość uzyskanych przychodów w roku 2014 – dodaje Diakonowicz. Wraz z rozpoczęciem sezonu 2015/2016 warszawski klub ponownie stanie przed szansą występów w fazie grupowej Ligi Europy. Warunkiem koniecznym jest zwycięstwo w eliminacjach. Pierwszym przeciwnikiem stołecznej drużyny będzie rumuńskie FC Botosani. Prócz stołecznej drużyny w eliminacjach biorą udział także Jagiellonia Białystok oraz Śląsk Wrocław.

Kto dalej?

Z początkiem sezonu 2015/2016 w walce o Ligę Mistrzów staje Lech Poznań, którego przychód w zeszłym roku wyniósł 44,6 mln zł. Jeżeli poznańska ekipa wejdzie do fazy grupowej najważniejszych w Europie rozgrywek, to ma szansę na dogonienie stołecznej drużyny. Na trzecim miejscu w rankingu klubów o największym przychodzie znalazła się Wisła Kraków. Krakowski zespół zanotował 26,7 mln zł przychodu. Krakowianie swoje finansowanie opierają głównie na wpływach od sponsora. W 2014 roku przychody komercyjne wyniosły 12,4 mln zł. W 2014 roku aż 13 z 16 klubów, które znalazły się w rankingu, zwiększyło swoje przychody. Oprócz Legii, największe wzrosty należą do Cracovii (o 4,77 mln zł) oraz GKS Bełchatów (o 4,39 mln zł). Z kolei największy spadek analizowanych kategorii przychodów zanotowały Śląsk Wrocław (o 9,3 mln zł) oraz Górnik Zabrze (o 2,6 mln zł).

Przychody polskich klubów piłkarskich w 2014 rokuTVN24 BiS

Ogromne pieniądze

Łączne przychody klubów Ekstraklasy wyniosły w analizowanym czasie 375 mln zł. Jednoprocentowy spadek (o ok. 4 mln zł) w porównaniu do 2013 roku był spowodowany degradacją osiągającego wysokie przychody Zagłębia Lubin. W tym roku, w związku z tym, że klub z Lubina ponownie znalazł się wśród najlepszych klubów i wraz z początkiem sezonu 2015/2016 rozpocznie rozgrywki w Ekstraklasie, spodziewany jest ponowny wzrost przychodów Ekstraklasy. Kluby najwyższej kategorii rozgrywek krajowych zanotowały największy wzrost przychodów z praw do transmisji (o 9 proc. do 131,2 mln zł). Przychody komercyjne zanotowały spadek o 8 proc. (do 174 mln zł), a przychody z dnia meczu utrzymały się na zeszłorocznym poziomie około 70 mln zł.

Jakie zarobki?

W tegorocznej edycji rankingu (wzorem największych lig europejskich) w Ekstraklasie poprawił się stosunek wypłacanych wynagrodzeń do osiąganych przychodów. Wskaźnik ten spadł z poziomu 76 proc. do 72 proc. Według ekspertów Deloitte optymalny poziom to 60 proc. Najniższy współczynnik osiągnęły GKS Bełchatów (51 proc.) i Legia Warszawa (52 proc.). Z kolei w trzech klubach wskaźnik ten przekroczył 100 proc.: Piaście Gliwice (115 proc.), Górniku Zabrze (120 proc.) oraz Koronie Kielce (129 proc.), czyli kluby więcej płaciły (łączna wysokość plac zawodników, szkoleniowców, administracji, zarządu etc) niż generowały przychodów z działalności stricte sportowej.

Daleko do czołówki

Biorąc pod uwagę wysokość przychodów Ekstraklas w porównaniu z ligami zagranicznymi – między Ekstraklasą a najlepszymi ligami świata „Big 5” nadal istnieje przepaść, której nie zmniejszymy z wielu powodów. „Na ogromną różnicę wpływów pomiędzy Ekstraklasą a ligami „Wielkiej Piątki” wpływa wiele aspektów, m.in. wysokie kontrakty sponsorskie, globalność marek a co za tym idzie zagraniczni kibice, lukratywne umowy na sprzedaż praw do transmisji meczów oraz regularne występy drużyn z tych krajów w europejskich pucharach (przede wszystkim w Lidze Mistrzów). Spośród europejskich lig średniej wielkości wciąż największą pozostaje liga holenderska, która z łącznymi przychodami na poziomie 439 mln euro jest prawie pięciokrotnie większa od Ekstraklasy, ale z roku na rok dystans między nimi zmniejsza się” - piszą eksperci z Deloitte.

Autor: msz//bgr / Źródło: tvn24bis.pl,

Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Kostrzewa / legia.com