Ile zarabiają lekarze. Sprawdź, jak to wygląda w Polsce

Z kraju

Zarobki lekarzy w Polsce. Sprawdź, jak wypadamy na tle EuropyTVN24 BiS
wideo 2/2

Z danych portalu Wynagrodzenia.pl wynika, że mediana miesięcznych zarobków lekarzy nad Wisłą wynosi miesięcznie 3500 złotych brutto. Jak się okazuje, pod względem tych wynagrodzeń nasz kraj jest w ogonie państw europejskich.

Jak podaje portal wynagrodzenia.pl, jedna czwarta lekarzy zarabia miej niż 2824 zł brutto, zaś zarobkami powyżej 4290 zł miesięcznie może pochwalić się kolejne 25 proc. polskich lekarzy.

Zarobki w innych krajach

Blisko 30 tysięcy dolarów - tyle wynosiło w 2013 roku przeciętne, stałe roczne wynagrodzenie lekarzy w Polsce - wynika z danych OECD.

To zdecydowanie mniej niż w Wielkiej Brytanii, czy Hiszpanii, gdzie zarabiali lekarze odpowiednio 88 tysięcy i 62 tysiące dolarów. Wyższe stałe roczne wynagrodzenie mają również lekarze w Słowenii.

Mniej niż w Polsce zarabiali lekarze w Estonii oraz na Węgrzech, w których w 2016 roku przyznano jednak spore podwyżki, właśnie dlatego że lekarze z tego państwa chętnie wyjeżdżali za pracą.

Kolejne dane prezentuje Europejskie Zrzeszenie Lekarzy, według którego średnia miesięczna płaca lekarzy w Polsce wynosi niecałe tysiąc euro i jest zdecydowanie niższa niż na zachodzie Europy, ale także w Czechach czy na Węgrzech.

Autor: mb/ms / Źródło: TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock