Ile zarabiają informatycy? W Polsce kilka średnich krajowych, na Zachodzie znacznie więcej

ShutterstockIle zarabiają informatycy?

Specjaliści w branży IT są nie tylko bardzo poszukiwani, ale też dobrze opłacani. W Polsce zarobki informatyków są znacznie wyższe od średniej krajowej, ale na tle innych europejskich krajów osoby pracujące w IT na terenie Polski zarabiają niewiele.

Jak informuje firma doradcza Sedlak&Sedlak i serwis wynagrodzenia.pl, właśnie z powodu tych różnic w zarobkach wielu specjalistów IT ciągle decyduje się na pracę za granicą, gdzie otrzymują znacznie wyższe wynagrodzenie.

Ile i za co?

Z danych serwisu wynika, że w Polsce inżynier oprogramowania zarabia 20 870 euro rocznie. “Klasyfikuje nas to prawie na samym końcu zestawienia, mniej o 4 proc. zarabiali tylko Węgrzy. Natomiast bardzo podobne zarobki oferowano w Grecji, Włoszech i Portugalii. Hiszpanie otrzymywali prawie o połowę więcej od nas. Fińscy, irlandzcy, holenderscy i angielscy inżynierowie oprogramowania zarabiali dwa razy więcej niż polscy” - czytamy. Z kolei specjalista ds. IT w Polsce rocznie zarabia 18 692 euro. Z danych serwisu wynika, że w przypadku tego właśnie stanowiska stawki oferowane w Polsce wyglądają nieco lepiej na tle wybranych krajów Europejskich. Słowacy zarabiają o 30 proc. mniej od nas, a Grecy i Portugalczycy mają bardzo podobne stawki. Z kolei Włosi zarabiali więcej o około 34 proc., Hiszpanie i Irlandczycy o połowę. Dwa razy więcej od naszych specjalistów zarabiają Francuzi, a 2,5 Holendrzy oraz Niemcy. “W Polsce programiści Java przeciętnie zarabiają 18 502 euro rocznie. W porównaniu z Grecją to o połowę więcej. Portugalscy programiści otrzymują mniejsze wynagrodzenie od Polaków o 47 proc., a pensje Hiszpanów są niższe o niecałe 20 proc. Natomiast zarobki Włochów oscylują na tym samym poziomie, Francuzów są dwa razy wyższe. Na wysokie wynagrodzenie prawie 2,5 razy większe od polskiego mogą liczyć programiści z Holandii i Anglii" - informuje serwis.

Ile zarabia inżynier oprogramowania?Wynagrodzenia.pl
Ile zarabia specjalista ds. IT?Wynagrodzenia.pl
Ile zarabia programista Java?Wynagrodzenia.pl

Autor: mn / Źródło: Wynagrodzenia.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości