Z kraju

Nawet 5,77 zł za głos. Sprawdź, ile pieniędzy trafi do partii

Z kraju

TVN24 BiSIle pieniędzy dostaną partie polityczne?

Subwencje z budżetu państwa, przez najbliższe cztery lata, otrzymywać będą nie tylko partie, które wejdą do Sejmu: PiS, PO, Nowoczesna, PSL. Otrzymają je także: KORWiN, Razem i Zjednoczona Lewica. Bez wsparcia zostanie formacja Kukiz’15 – gdyż startowała jako komitet wyborców, a nie partia. Ile dostaną poszczególne partie? Wyliczenia dziennikarzy TVN24 BiŚ.

- Subwencja przysługuje tym partiom politycznym, których komitety uzyskały co najmniej 3 proc. głosów w wyborach do Sejmu i partiom, które wchodziły w skład koalicji, jeśli komitet koalicyjny uzyskał co najmniej 6 procent ważnych głosów w wyborach do Sejmu – powiedział dyrektor zespołu kontroli finansowania partii politycznych i kampanii wyborczych w KBW Krzysztof Lorenz.

Kto dostanie?

Wszystkie ogólnopolskie komitety przekroczyły w wyborach do Sejmu progi wymagane do uzyskania subwencji. PiS dostał 37,58 proc. głosów; PO - 24,09 proc.; Kukiz'15 - 8,81 proc.; Nowoczesna - 7,60 proc., PSL - 5,13 proc., KORWiN - 4,76 proc., Partia Razem - 3,62 proc. Komitet koalicyjny Zjednoczona Lewica dostał 7,55 proc. poparcia. Subwencja - wypłacana przez całą kadencję, do następnych wyborów - jest wyliczana na podstawie wzoru zawartego w ustawie o partiach politycznych. - Pod uwagę bierze się liczbę głosów uzyskanych przez partie czy przez koalicje i współczynniki wartości jednego głosu, które są zawarte w ustawie – dodał Lorenz.

Pieniądze za głosy

Za każdy głos w przedziale do progu 5 proc. partia otrzymuje 5,77 zł.

Jeśli partia osiągnęła lepszy wynik, za głosy w przedziale od 5 proc. do 10 proc. dostaje 4,61 zł. Jeśli przekroczyła próg 10 proc. za każdy głos do 20 proc. otrzymuje 4,04 zł.

Natomiast za głosy powyżej 20 proc. do progu 30 proc. już tylko 2,31 zł. Partia, która zdobyła poparcie przekraczające 30 proc. wyborców, za głosy powyżej tego progu dostaje jedynie 87 gr. - To powoduje, że subwencja jest spłaszczona w porównaniu z procentowym wynikiem wyborów. Wzmacnia to finansowanie słabszych partii, zmniejsza w porównaniu z tym słabszymi, finansowanie silniejszych - dodał Lorenz.

Subwencja będzie przysługiwała partiom od pierwszego kwartału przyszłego roku. - Zawsze subwencja przysługuje do ostatniego kwartału roku, w którym są przeprowadzane wybory – powiedział. Zaznaczył, że subwencja jest wypłacana partii w czterech równych ratach kwartalnych w ciągu miesiąca po zakończeniu każdego kwartału.

Subwencje dla partii politycznych. Ile pieniędzy dostaną za nasze głosy? TVN24 BiS

Na wydatki

- Subwencja przysługuje tylko partiom politycznym – zaznaczył Lorenz. Dodał, że komitet wyborczy wyborców, który dostał się do Sejmu lub zdobył mandaty do Senatu może natomiast otrzymać dotację podmiotową. - Otrzymują ją wszystkie komitety bez względu, czy jest to komitet partyjny, koalicyjny czy komitet wyborczy wyborców. Dotacja jest wypłacana jednorazowo po zbadaniu sprawozdań finansowych przez PKW – powiedział. - Jest wyliczana w ten sposób, że suma wszystkich wydatków komitetów, które uczestniczyły w podziale mandatów jest pulą pieniędzy do podziału. Pieniądze są dzielone proporcjonalnie do zdobytych mandatów poselskich i senatorskich z tym, że dotacja nie może być wyższa niż wydatki komitetu wyborczego – powiedział Lorenz.

* Kukiz'15 nie dostanie subwencji, bo nie startował jako partia, ale jako komitet wyborców

Dodał, że dotacja jest wypłacana jednorazowo z budżetu państwa na początku roku. - Żaden komitet nie może otrzymać więcej pieniędzy niż włożył w kampanię wyborczą – powiedział.

W niedzielnych wyborach parlamentarnych wygrała partia Jarosława Kaczyńskiego. PiS otrzymał 5 mln 711 tys., 687 głosów (37,58 proc.).

Autor: msz/gry / Źródło: tvn24bis.pl, PAP