Zbliża się pierwszy dzwonek. Ile kosztuje szkolna wyprawka?

Z kraju

Ile kosztuje szkolna wyprawka?

Piórniki, tornistry, przybory szkolne, pudełka na śniadanie, książki - rok szkolny za pasem a to ostatni dzwonek na kompletowanie wyprawki szkolnej. Ile w tym roku rodzice wydadzą na ten cel? Gdzie jest najtaniej?

W tym roku ci, którzy wybiorą się do hipermarketów, zapłacą mniej, niż poprzednio, jednak drożej, niż w sieci - informuje w raporcie Ceneo.pl.

- Jest taniej, jeśli chodzi o akcesoria szkolne: piórniki, tornistry, drobne przybory szkolne. Jednak widać wyraźnie, że klienci szukając oszczędności, kupują w internecie, ale nie wybierają tych najtańszych produktów. Chcą kupić taniej, niż w sklepach stacjonarnych, ale kupują produkty ze średniej, wyższej półki cenowej - mówiła na antenie TVN24 BiS Marta Pietranik-Pacuła z Ceneo.pl.

Od 2012 roku ceny drobnych przyborów szkolnych spadły o jedną czwartą.

Różnice cenowe

Z przeprowadzonych badań wynika, że niemal co trzeci rodzic przeznaczy na szkolną wyprawkę 150-300 zł. Ale aż 11 proc. osób wyda więcej, niż 500 zł.

Tegoroczny koszt szkolnego wyposażenia, złożonego z najpopularniejszych produktów, wynosi według Ceneo.pl 487 zł.

Planowane wydatki na artykuły szkolneceneo.pl

Kluczowy element

Najważniejsza część wyprawki - podręczniki - kosztują mniej więcej tyle samo od kilku lat. W tym przypadku wybór jest jednak mocno ograniczony, bowiem określone tytuły narzuca szkoła. Rodzice chętnie kupują książki w sieci - tutaj ceny są zwykle o 15-30 proc. niższe, niż w tradycyjnych księgarniach. - Większość rodziców uznaje, że ceny są na podobnym lub niższym poziomie. Około 25 proc. rodziców nie wydaje pieniędzy na podręczniki szkolne, ponieważ dzieci są objęte rządowym programem darmowych podręczników szkolnych - podkreśla Marta Pietranik-Pacuła. Zwraca uwagę, że oszczędności można przeznaczyć na lepszej jakości wyprawkę. - Część rodziców wyda zaoszczędzone na podręcznikach pieniądze na dodatkowe zajęcia dla uczniów - dodaje ekspertka.

Planowane wydatki na podręczniki szkolneceneo.pl

"Koszty wrześniowe", czyli wyprawka dla ucznia:

Autor: pmb//km / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock