W nowym roku pracować będziemy 252 dni. Sprawdź, kiedy wypadają długie weekendy

Z kraju

TVN24 Biznes i ŚwiatStresująca praca Polaków

W 2016 roku liczba dni roboczych wyniesie 252. Oznacza to, że w nadchodzącym roku w pracy spędzimy dokładnie tyle samo dni co w 2015 roku.

W prezentowanym zestawieniu serwisu wynagrodzenia.pl nie uwzględniono płatnych urlopów przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w oparciu o umowę o pracę.

Zależnie od stażu

Pracownik zatrudniony krócej niż 10 lat może wykorzystać dodatkowo 20 dni urlopu wypoczynkowego. Z kolei pracownik o dłuższym stażu pracy ma prawo do 26 dni takiego urlopu. Ostatecznie liczba dni roboczych w 2016 roku wyniesie 232 – dla osób pracujących krócej niż 10 lat, lub 226 – dla osób pracujących powyżej 10 lat. Co więcej, część z nas będzie mogła również wykorzystać zaległe urlopy z 2015 roku.

Kiedy najwięcej?

Najwięcej dni przepracujemy w marcu, czerwcu, sierpniu i wrześniu. Jeśli w tych miesiącach pracownik nie zdecyduje się na urlop wypoczynkowy, w pracy spędzi aż 22 dni. Natomiast najmniej dni roboczych wystąpi w styczniu. Ze względu na Nowy Rok i Święto Trzech Króli, ich liczba wyniesie tylko 19.

Liczba dni pracujących i wolnych od pracy w 2014 i 2015 rokuSedlak & Sedlak

Długie weekendy

Do tego dochodzą jeszcze tzw. długie weekendy. Czyli pojedyncze święta, które wypadają w tygodniu i jeżeli skorzystamy z z jednego lub dwóch dni to mamy szansę na mini urlop, czyli np. tydzień wypoczynku.

Takie sytuacje występują kolejno:

- w styczniu w okolicach 6 stycznia, czyli święta Trzech Króli. Można wziąć wolne 3 i 4 stycznia (poniedziałek i wtorek) by przedłużyć sobie wypoczynek lub 7 i 8 stycznia by mieć długi weekend aż do 10 stycznia (aż pięć dni).

- w marcu, kiedy wypadają Święta Wielkanocne: od 26 do 28 marca.

- w maju wypada tradycyjne długi weekend. Niestety 1 maja wypada w 2016 roku w niedzielę – ale wystarczy wziąć wolne 2 maja (poniedziałek) i tym samym odpoczywać od soboty 30 kwietnia do wtorku 3 maja.

- w maju wypada także drugi weekend (który zazwyczaj wypada w czerwcu), czyli Boże Ciało. Jeśli weźmiemy urlop w piątek 27 maja, to będziemy mieć wolne od czwartku 26 maja do niedzieli 29 maja.

- kolejna okazja na długi weekend wypada w sierpniu. Zacznie się on w sobotę 13 sierpnia i potrwa do poniedziałku 15 sierpnia, czyli wystarczy jeden dzień wolny by wydłużyć sobie wypoczynek.

- cztery dni wolnego możemy mieć również na przełomie października i listopada. Wystarczy wziąć urlop w poniedziałek 31 października. Wtedy wolne będziemy mieć od soboty 29 października do wtorku 1 listopada. - Od pracy możemy znów odpocząć już w piątek 11 listopada – aż do niedzieli 13 listopada. - Ostatni długi weekend to święta Bożego Narodzenia – od soboty 24 grudnia do poniedziałku 26 grudnia.

Autor: msz/gry / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock