Ile banki zarabiały na kredytach we frankach? "Miliardy złotych"

shutterstock.comBanki wycofały się już z kredytów we franku szwajcarskim

Banki wycofały się już z kredytów we franku szwajcarskim. Sprawdzamy, ile instytucje finansowe mogły zarobić na kredytach we franku szwajcarskim a ile w tych udzielonych w złotówce.

- Sposoby na zarabianie na kredytach udzielanych we franku szwajcarskim były dwa. Spread, czyli różnica między kursem za jaki obcą walutę sprzedawał bank a tą pod jaką można było franki zakupić na rynku. Były też wyższe marże. Mediana dla kredytów walutowych 0,99 proc. Natomiast w przypadku kredytów we franku było to 1,26 proc. - tłumaczy Jacek Sadowski główny analityk Expandera.

Kredyty na 100 mld złotych

Do wycofania kredytów miała się przyczynić rekomendacja KNF i ustawa antyspreadowa.

Według wyliczeń dr Tomasza Bursa z OPTI TFI w latach 2004-2011 wolumen sięgnął 100-110 mld złotych przeliczając na złotówki. Obecnie w związku ze zmieniającym się kursem łączna wartość zaciągniętych kredytów wynosi ponad 150 mld zł. Przychód szacowany jest na poziomie 14-15 mld złotych brutto. Marża odsetkowa od tych kredytów sięgnęła 10 mld złotych. Prowizje to kwota około 1 mld – 1,3 mld złotych. Do tego należy doliczyć 2 miliardy złotych przychodów od dodatkowych usług i produktów (ubezpieczenia, produkty inwestycyjne).

Jeśli mowa o kredytach w złotówkach to banki w okresie od 2004 roku do 2014 roku zanotowały przychód około 20 mld złotych z tytułu marzy odsetkowej. Należy w to wliczyć 2-3 mld złotych kosztów od usług dodatkowych. 4 mld złotych sięgnęły koszty ryzyka a 9 mld koszty operacyjne. Łącznie wolumen udzielonych kredytów sięgnął kwoty 200 mld złotych.

Autor: pp / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: shutterstock.com

Raporty:
Pozostałe wiadomości