Ciepłownie biorą się za smog. Pokazują, jak zmniejszyć szkodliwe emisje

Z kraju

Morawiecki: od stycznia "antysmogowe" taryfy na energię elektrycznątvn24
wideo 2/3

Zrzeszone w Izbie Gospodarczej Ciepłownictwo Polskie firmy przeprowadzają program certyfikacji systemów ciepłowniczych. Ma on w przejrzysty sposób pokazać wpływ produkcji i dystrybucji ciepła systemowego na środowisko i redukcję emisji w porównaniu z innymi sposobami ogrzewania.

Do końca 2017 roku przebadanych zostało prawie 20 proc. firm dostarczających ciepło systemowe.

"Cząstkowe wyniki badań jednoznacznie pokazują, iż zastosowanie ciepła systemowego w znaczący sposób ogranicza emisję szkodliwych substancji do powietrza, a domy tak ogrzewane nie emitują bezpośrednio żadnych szkodliwych substancji do środowiska" - podaje Izba.

Mniej zanieczyszczeń

Według średnich wyliczeń realizującego badania Instytutu Certyfikacji Emisji Budynków, w porównaniu do budynku zasilanego piecem węglowym emisja szkodliwych pyłów zawieszonych przez dostawcę ciepła systemowego jest blisko 24 razy mniejsza. Dotychczas najlepszy wynik redukcji, bo aż o 56,25 razy, osiągnęło Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Gliwicach.

Dostawcy ciepła systemowego emitują średnio 23 razy mniej rakotwórczego benzo(a)pirenu. W tym przypadku również prym wiodą Gliwice - redukcja 47,80 razy. O 120 proc. niższa jest także emisja dwutlenku węgla. Energetyka Cieplna Opolszczyzny zredukowała emisję o 124 proc. Ciepło systemowe kilkukrotnie zmniejsza również emisję dwutlenku siarki, tlenków azotu oraz tlenku węgla (średnio 153 razy, a w Gliwicach do 360 razy mniej) - podała Izba.

Instytut Certyfikacji Emisji Budynków (ICEB) z siedzibą w Krakowie posiada własny, wypracowany proces opiniowania oraz związane z nim certyfikaty, które wskazują na redukcję zanieczyszczeń w zależności od wykorzystywanej struktury paliw i sposobu wytwarzania ciepła. Jeśli Certyfikat Redukcji Niskiej Emisji wykaże całkowitą redukcję badanych zanieczyszczeń, to budynek będzie mógł być oznaczony dodatkowo znakiem "NO SMOG".

Autor: MS / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock