Hübner: najważniejsze było podjęcie decyzji, że sankcje nie będą luzowane

Z kraju

TVN24 Biznes i ŚwiatHübner: najważniejsze było podjęcie decyzji, że sankcje nie będą luzowane

Sankcje nie będą luzowane. Jeżeli porozumienie z Mińska nie będzie realizowane do czerwca, to zapadnie decyzja o większym nasileniu restrykcji wobec Rosji - podkreśliła w programie "Świat" w TVN24 Biznes i Świat Danuta Hübner, eurodeputowana i była unijna komisarz.

Danuta Hübne uważa, że obecny szczyt był pełen ważnych debat i tematów, dlatego tak mało czasu poświęcono sankcjom i konfliktowi na wschodzie Ukrainy.

- Najważniejsze w sprawie Rosji było podjęcie decyzji, że sankcje nie będą luzowane. Trzeba było dziś podjąć decyzję, że jeżeli do czerwca postanowienia z Mińska nie będą realizowane, to zapadnie decyzja o zmianie sankcji, czyli ich większym nasileniu - uważa Danuta Hübner.

Jedność najważniejsza

Jej zdaniem kluczowa jest jedność państw Unii, którą udało się utrzymać. - Sankcje wymagają jednomyślności. Utrzymanie jedności zaczyna być wyzwaniem prawie najważniejszym dla pozycji UE wobec wojny rosyjskiej - mówiła Danuta Hübner.

Hübner przypomniała, że UE zajmowała się przyznaniem pomocy finansowej Ukrainie w wysokości 2 mld euro.

- Ukraina z jednej strony musi walczyć o swoją jurysdykcję terytorialną i integralność. Ale z drugiej strony musi budować państwo, gospodarkę, bo poparcie dla obecnego rządu też będzie zależało od tego, jak szybko Ukraina zacznie funkcjonować - mówiła Hübner. Hübner uważa, że Unii Europejskiej brakuje wspólnej strategii dotyczącej tego, jak pomóc Ukrainie odzyskać utracone terytoria. - Nie wiem, czy to jest dobry moment, aby mówić o tym, żeby Ukrainę dozbrajać. Ukraina musi odzyskać wschód nie przez wojnę, ale poprzez reformę konstytucji i rozmowy pokojowe. Wszystkie europejskie instytucje cywilne powinny robić wszystko, aby Ukraina odbudowywała swoją państwowość i gospodarkę. Trzeba robić wszystko, aby wojny nie było. Dramat Europy polega na tym, że wojna nas na pewno zjednoczy, ale trzeba dołożyć wszelkich starań, aby nie doszło do takiej sytuacji bez wyjścia. Odpuszczenie Ukrainy byłoby historycznym błędem - twierdzi Hübner.

Odnosząc się do braku jedności Unii Europejskiej w sprawie Rosji Hübner podkreśliła: - Donald Tusk wie, że mamy problem. Gramy w Europie na kilku fortepianach. Jej zdaniem "Putin gra na zmęczenie sprawą Ukrainy".

Przywódcy państw UE zasygnalizowali w czwartek, że utrzymają sankcje gospodarcze wobec Rosji do czasu pełnego wdrożenia porozumienia o zawieszeniu broni na wschodzie Ukrainy, uzgodnionego w lutym w Mińsku. Jest to zapowiedź przedłużenia sankcji do końca roku. Taki zapis znalazł się w dokumencie końcowym z czwartkowych obrad szczytu UE. Zarekomendowali go wspólnie pozostałym przywódcom unijnym Tusk, Merkel oraz Hollande.

Danuta Hübner: robić wszystko, aby wojny nie byłoTVN24 BiS

Autor: msz/mn / Źródło: TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: TVN24BiŚ