Przedstawiciel Huawei: jesteśmy gotowi współpracować z polskim rządem

Z kraju

tvn24Sekretarz Stanu USA ostrzega przed chińską technologią

Huawei jest gotowe współpracować z polskim rządem w celu budowy zaufania – oświadczył w środę cytowany przez agencję Reutera Andy Purdy, szef bezpieczeństwa Huawei Technologies USA.

Reuters informował w styczniu, powołując się na anonimowe źródła, że rząd w Warszawie rozważa wykluczenie Huawei z budowy sieci 5G. Ma to związek z obawami, podnoszonymi najpierw w USA, że w produktach tej firmy mogą być umieszczane "tylne drzwi", umożliwiające dostęp do danych.

W tym tygodniu sekretarz stanu USA Mike Pompeo przestrzegał sojuszników przed sprzętem Huawei, zaznaczając, że używanie go może utrudnić partnerstwo ze Stanami Zjednoczonymi.

We wtorek w Warszawie Pompeo mówił, że instalowanie chińskiej technologii zwiększa ryzyko, a Stany Zjednoczone nigdy nie umieszczą swojego sprzętu w kraju, w którym istnieje zagrożenie "hakowania" informacji przez Chińczyków.

Największy producent na świecie

W styczniu w Polsce pod zarzutem szpiegostwa zatrzymano obywatela Chin, byłego dyrektora polskiego oddziału Huawei, oraz Polaka, byłego funkcjonariusza służb specjalnych.

W wielu krajach rośnie nieufność wobec koncernu Huawei, który jest największym producentem sprzętu telekomunikacyjnego na świecie. USA i niektórzy ich sojusznicy podejrzewają firmę o niejawne związki z chińskim rządem i obawiają się, że może ona wykorzystywać produkowane przez siebie urządzenia do prowadzenia działalności szpiegowskiej na rzecz Pekinu. Huawei temu zaprzecza.

USA, Australia i Nowa Zelandia wykluczyły już Huawei z budowy sieci 5G, a według mediów podobny krok rozważają także Niemcy, Wielka Brytania i Norwegia. Niedawno chińska firma została też wykluczona z przetargu na budowę portalu podatkowego w Czechach.

Autor: kris / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Huawei