Polski przemysł w gorszej kondycji

Z kraju

ShutterstockW jakiej kondycji jest polski przemysł?

Wskaźnik PMI dla Polski w marcu spadł do 54,8 pkt. z 55,1 pkt. w lutym. Zanotowano jednocześnie wyraźny wzrost nowych zamówień, jednak w nieco słabszym tempie - podał HSBC w środowym komunikacie, omawiającym wyniki badania przeprowadzonego przez firmę Markit.

HSBC PMI (ang. Purchasing Managers' Index) Polskiego Sektora Przemysłowego to złożony wskaźnik opracowany w celu zobrazowania kondycji polskiego sektora przemysłowego.

Wyraźne sygnały

Jest on kalkulowany na podstawie pięciu subindeksów: nowych zamówień, produkcji, zatrudnienia, czasu dostaw i zapasów pozycji zakupionych. Każda wartość głównego wskaźnika powyżej 50,0 oznacza ogólną poprawę warunków w sektorze. "Wielkość produkcji i liczba nowych zamówień wzrosły wyraźnie, jednak w tempie najsłabszym dotychczas w tym roku. Słabszy złoty w stosunku do dolara pomógł eksporterom, ponieważ liczba nowych zamówień eksportowych wzrosła w szybszym tempie. Dobra sytuacja w sektorze wynikała także z jednego z najszybszych wzrostów poziomu zatrudnienia w historii badań" - napisano w komunikacie.

Autor: mn / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock