Ceny mieszkań już kolejny miesiąc spadają. Sprawdź, gdzie tanieją najbardziej

Z kraju

ShutterstockStyczeń był trzecim z rzędu miesiącem spadków cen mieszkań w największych polskich miastach

Styczeń był trzecim z rzędu miesiącem spadków cen mieszkań w największych polskich miastach. Obniżenie cen nastąpiło po letnich i jesiennych podwyżkach średnich stawek, co oznacza, że wróciły one po prostu do poziomu z wiosny 2016 roku - wynika z raportu Home Broker i Open Finance.

W styczniu bardzo wiele osób ubiegało się o rządowe dopłaty do mieszkań, co spowodowało, że w zbiorze kupionych mieszkań było więcej tanich nieruchomości. Przełożyło się to na spadek Indeksu Cen Transakcyjnych. Jego lutowe notowanie to 813,45 punktu, co oznacza, że w ciągu miesiąca średnie ceny w badanych miastach obniżyły się o 2,21 procent. Przeciętne ceny nadal są jednak wyższe od tych sprzed roku (o 0,88 procent), a w dłuższym okresie wciąż obserwujemy na rynku mieszkaniowym stabilizację.

Indeks Cen Transakcyjnych jest tworzony na podstawie danych z transakcji mieszkaniowych dokonanych przez klientów Home Brokera i Open Finance.

Gdzie tanieją najbardziej?

W Warszawie ceny mieszkań były najniższe od czterech lat, nie oznacza to jednak, że sprzedający obniżyli ich ceny. Ze względu na popularność dopłat z programu Mieszkanie dla Młodych w stolicy w zbiorze transakcji z ostatniego okresu znalazło się sporo mieszkań tanich, mieszczących się w limicie cen, czego rezultatem jest spadek średniej ceny transakcyjnej. Kolejne miesiące powinny zatem być okresem odbicia - oceniają w raporcie eksperci.

Podobną sytuację można zaobserwować w Poznaniu. Tymczasem na kilku innych mniejszych rynkach - w Bydgoszczy, Lublinie, Łodzi i Szczecinie - odnotowano wzrost przeciętnych stawek o 7-8 proc.

W pozostałych badanych ośrodkach przeciętne ceny wzrosły o nie więcej niż 3-4 proc. Najdroższym dużym miastem jest niezmiennie Warszawa, obecnie mieszkania w stolicy kosztują o ok. 80 proc. więcej niż w Bielsku-Białej i Łodzi i około dwa razy więcej niż w Kielcach, Tychach i Zielonej Górze.

Styczeń był piętnastym z rzędu miesiącem, w którym rosła liczba oddawanych do użytkowania przez deweloperów mieszkań. W ostatnich 12 miesiącach firmy budujące nieruchomości mieszkalne na sprzedaż oddały ich 80,2 tys. – najwięcej w historii. Na bardzo wysokim poziomie utrzymuje się również liczba rozpoczynanych budów i uzyskiwanych pozwoleń.

Zobacz: Dla kogo Mieszkanie Plus? Debata Młodych w TVN24 BiS (Film z 12.12.2016)

Dla kogo Mieszkanie Plus? Debata Młodych w TVN24BiS

Autor: azb / Źródło: Home Broker, Open Finance

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock