Henryk Wnorowski kandydatem posłów PiS do RPP

Z kraju

NBPRada Polityki Pieniężnej jest organem decyzyjnym NBP.

Ekonomista Henryk Wnorowski jest trzecim kandydatem PiS do Rady Polityki Pieniężnej z ramienia Sejmu - podała agencja Reutera, powołując się na słowa szefa klubu parlamentarnego PiS, Ryszarda Terleckiego.

- Naszym kandydatem do RPP z Sejmu jest Henryk Wnorowski, ekonomista i profesor na uniwersytecie w Białymstoku - przekazał Reutersowi w piątek Ryszard Terlecki. Wnorowski zastąpi prawdopodobnie Annę Zielińską-Głębocką, której kadencja wygasa 9 lutego 2016. Termin podania nazwisk kandydatów na jej następców upływa 9 stycznia.

Pierwsze nazwiska znane od grudnia

W najbliższych tygodniach wybranych zostanie 8 z 9 członków RPP.

W grudniu ogłoszono już pierwsze nazwiska kandydatów, które zostały wyznaczone przez Sejm oraz Senat. Posłowie zadecydowali o swoich reprezentantach 21 grudnia. Kandydatami zgłoszonymi przez klub PiS są Grażyna Ancyparowicz i Eryk Łon, klub PO zgłosił Cezarego Wójcika, a Nowoczesna i PSL - Stanisława Gomułkę. Swojego kandydata nie zaproponował klub Kukiz'15. Mają oni być następcami wybranych w 2010 roku przez Sejm - Elżbiety Chojny-Duch i Andrzeja Bratkowskiego (ich kadencje wygasają 20 stycznia). Senat podał nazwiska swoich kandydatów 22 grudnia. Eugeniusz Gatnar, Marek Chrzanowski i Jerzy Kropiwnicki - to kandydaci senackiego klubu PiS, kandydatem senatorów PO jest Marek A. Dąbrowski. Mają oni zastąpić Andrzeja Rzońcę, Jana Winieckiego oraz Jerzego Hausnera powołanych przez Senat w 2010 roku. Ich kadencje wygasają 24 stycznia 2016 roku.

PiS wybierze 8 z 10 członków

Jedynym członkiem RPP, który nie będzie teraz wymieniony, jest powołany przez prezydenta Bronisława Komorowskiego Jerzy Osiatyński. Zastąpił on 20 grudnia 2013 roku Zytę Gilowską, więc jego kadencja wygasa dopiero w grudniu 2019 roku. Natomiast w czerwcu 2016 roku kończy się kadencja prezesa NBP Marka Belki, który przewodniczy pracom RPP. Jako jego potencjalny następca wymieniany jest w mediach najczęściej obecny członek RPP Adam Glapiński. Decyzję w tej sprawie podejmie prezydent Andrzej Duda.

Autor: ag / Źródło: Reuters, PAP, tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: NBP