TVN24 Biznes | Z kraju

Dziś premier poda harmonogram Polskiego Ładu. "10 projektów na 100 dni"

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
ams
Źródło:
PAP
Mateusz Morawiecki o Polskim Ładzie
Mateusz Morawiecki o Polskim ŁadzieTVN24
wideo 2/3
TVN24Mateusz Morawiecki o Polskim Ładzie

W środę o godzinie 11.00 premier przedstawi harmonogram ustaw wynikających z Polskiego Ładu - powiedział w programie I Polskiego Radia rzecznik rządu Piotr Mueller. Dodał, że rząd chce, aby te najważniejsze - dotyczące między innymi kwestii podatkowych - były przyjęte w ciągu 100 dni.

Wcześniej "Rzeczpospolita" informowała o tym, że "rząd przechodzi do realizacji Polskiego Ładu". "Jak wynika z naszych informacji, w środę zostanie zaprezentowana lista dziesięciu najpilniejszych projektów na najbliższe 100 dni. Podany zostanie także termin ich wejścia w życie oraz czas realizacji" - mogliśmy przeczytać w "Rz". Informator gazety zorientowany w sytuacji zdradził, że będą to m.in. "projekty dotyczące reformy podatkowej".

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Wewnętrzne badania

W artykule przypomniano, że "Polski Ład to pakiet ponad 100 ustaw". "PiS podkreśla, że jego pełna realizacja wykracza poza obecną kadencję, ale chce już teraz pokazać, które z nich wejdą w życie najszybciej. Wiele tematów z Polskiego Ładu nie stało się jeszcze przedmiotem debaty, jak np. kwestie równości płac czy nowego wsparcia dla rodzin. Przez ostatnie tygodnie osią dyskusji były przede wszystkim pomysły podatkowe i mieszkaniowe" - napisano.

"Z prowadzonych przez PiS wewnętrznych badań – zarówno ilościowych, jak i jakościowych – ma wynikać, że znakomita większość pomysłów z Polskiego Ładu jest przez opinię publiczną dobrze oceniana. Jak udało nam się dowiedzieć, badania prowadzono zarówno przed, jak już i po prezentacji. Nasz rozmówca, który zna ich wyniki, tłumaczy, że pokazują one także, iż zadania PiS oraz gabinetu premiera Mateusza Morawieckiego są teraz na dwóch płaszczyznach. Po pierwsze, potrzebny jest dłuższy czas, by Polacy zaznajomili się z propozycjami" - pisze "Rzeczpospolita".

- Muszą odnieść do siebie te ogólnie dobrze oceniane pomysły – twierdzi informator dziennika. "Po drugie, potrzebne jest dalsze przełożenie zaprezentowanych pomysłów na konkrety istotne dla każdego obywatela. Nasi informatorzy akcentują też, że teraz trwa pierwsze formowanie się opinii wśród wyborców – a jesienią na zmianę tych opinii może być już za późno." - wyjaśnia "Rz"

Gazeta podkreśla, że "wśród polityków PiS i opozycji oraz analityków i komentatorów trwa też dyskusja, czy i na ile prezentacja Polskiego Ładu może trwale wpływać na poparcie partii Jarosława Kaczyńskiego, która w maju ustabilizowała notowania po okresie spadków wynikających m.in. z październikowego orzeczenia TK ws. aborcji".

Polski Ład

W ubiegłym tygodniu wicepremier Jarosław Gowin informował, że przedstawił pakiet rozwiązań podatkowych, które mają znacząco zmniejszyć skalę obciążenia dla klasy średniej w związku z Polskim Ładem.

Polski Ład firmowany przez partie tworzące Zjednoczoną Prawicę, to nowy program społeczno-gospodarczy na okres po pandemii. Jego fundamentami są: 7 proc. PKB na zdrowie; obniżka podatków dla 18 mln Polaków (w tym podniesienie kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł i zwiększenie progu podatkowego z 85,5 tys. zł do 120 tys. zł), inwestycje, które wygenerują 500 tys. nowych miejsc pracy, mieszkania bez wkładu własnego i dom do 70 m kw. bez formalności, a także emerytura do 2500 zł bez podatku. W programie zaproponowano też m.in. zlikwidowanie odliczenia składki zdrowotnej od podatku.

Inne propozycje

Jak pisze "Rzeczpospolita", niektóre partie opozycyjne planują przedstawianie alternatywnych dla Polskiego Ładu pomysłów bardziej w ciągu miesięcy niż tygodni.

"Platforma Obywatelska sygnalizuje na przykład, że jesienią przedstawi swoją alternatywną dla Polskiego Ładu wizję. Wtedy też opinia publiczna ma poznać nową deklarację ideową partii, która jest przygotowywana od kilku miesięcy, a w czerwcu ma być tematem dyskusji w ramach zarządu Platformy" - czytamy.

Z kolei "lewica swoją główną odpowiedź programową szykuje na jesień, chociaż cały czas – do wakacji – ma prezentować swoje pomysły na kolejnych konwencjach programowych, podobnych do dwóch zorganizowanych ostatnio".

"PSL swoją odpowiedź nazywa „Planem dla Polski" i już teraz prezentuje w trakcie konferencji prasowych i spotkań na terenie całej Polski. Propozycje dotyczą m.in. sfery mieszkaniowej oraz podatkowej. PSL proponuje np. program „Własny kąt" oraz nowy rodzaj urlopu – roczny urlop rodzinny" - napisano.

Autor:ams

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości