Z kraju

"Rażące naruszenie elementarnej sprawiedliwości". Oświadczenie trojga byłych prezesów NBP

Z kraju

Zarzuty dla byłego szefa KNF i podległych mu urzędników
Zarzuty dla byłego szefa KNF i podległych mu urzędnikówtvn24
wideo 2/4

"Szokujące zatrzymanie przez prokuraturę ludzi, którzy zwalczali nadużycia w układzie SKOK jest kolejnym ciosem wymierzonym w reputację Polski" - ocenili w piątkowym oświadczeniu byli prezesi Narodowego Banku Polskiego Hanna Gronkiewicz-Waltz, Leszek Balcerowicz i Marek Belka.

W czwartek agenci CBA zatrzymali byłego szefa Komisji Nadzoru Finansowego w latach 2011-2016 Andrzeja Jakubiaka, jego zastępcę Wojciecha Kwaśniaka i pięciu innych byłych urzędników Komisji. Prokuratura postawiła im zarzuty niedopełnienia obowiązków w sprawie SKOK Wołomin.

Troje byłych prezesów Narodowego Banku Polskiego - Hanna Gronkiewicz-Waltz, Leszek Balcerowicz i Marek Belka - w piątek wydało wspólne oświadczenie, w którym odnieśli się do zatrzymań.

"Uważamy zatrzymanie Andrzeja Jakubiaka, Wojciecha Kwaśniaka i ich współpracowników na mocy decyzji prokuratora A. Gołucha popieranej przez B. Święczkowskiego i Z. Ziobrę za rażące naruszenie elementarnej sprawiedliwości" - podkreślono.

"Szokujące zatrzymanie"

Byli prezesi NBP przypomnieli, że "KNF objęło nadzorem SKOK-i dopiero pod koniec 2012 roku, po długich latach obstrukcji stosowanej przez PiS".

"Zatrzymani doprowadzili w krótkim czasie do ujawnienia ogromnych strat, zwłaszcza w SKOK Wołomin. Już w maju 2013 roku zgłosili do prokuratury wniosek o możliwości popełnienia tam przestępstwa. Po ponownej kontroli na początku 2014 roku W. Kwaśniak został ciężko pobity przez bandytów nasłanych przez mocodawcę ze SKOK Wołomin" - czytamy w oświadczeniu. Zdaniem byłych prezesów banku centralnego, "działania prokuratora A. Gołucha i jego zwierzchników rażąco kontrastują z biernością prokuratury wobec osób, które do 2013 r. odpowiadały za sytuację w układzie SKOK". "Szokujące zatrzymanie przez prokuraturę ludzi, którzy zwalczali nadużycia w układzie SKOK jest kolejnym ciosem wymierzonym w reputację Polski, a w tym zwłaszcza w organy nadzoru nad strategicznie ważnym sektorem finansowym" - dodano.

Oświadczenie bankowców

Wcześniej swoje oświadczenie w tej sprawie wydał Związek Banków Polskich. "Jesteśmy wzburzeni metodami i działaniami podjętymi w stosunku do grupy wysokich urzędników Komisji Nadzoru Finansowego, w tym Andrzeja Jakubiaka, byłego Przewodniczącego KNF i Wojciecha Kwaśniaka, byłego Zastępcy Przewodniczącego KNF" - czytamy. "Dokonywanie demonstracyjnych i wątpliwie uzasadnianych zatrzymań osób, które w przeszłości - także z narażeniem życia, jak w przypadku Pana Wojciecha Kwaśniaka – ujawniały poważne nieprawidłowości w funkcjonowaniu systemu Spółdzielczych Kas Oszczędnościowo-Kredytowych budzić musi najwyższe zaniepokojenie"- czytamy w oświadczeniu.

KALENDARIUM SPRAWY SKOK WOŁOMIN

Autor: mb//dap / Źródło: tvn24bis.pl

Pozostałe wiadomości