Handel w niedziele do wygaszenia. Sejm przyjął ustawę

Z kraju

Sejm uchwalił ustawę o ograniczeniu handlu w niedzieletvn24
wideo 2/8

Sejm przyjął przepisy stopniowo ograniczające handel w niedziele. W życie wejdą 1 marca przyszłego roku.

Za uchwaleniem ustawy głosowało 254 posłów, przeciwko było 156, 23 wstrzymało się od głosu. Teraz ustawą zajmie się Senat.

Projekt ustawy zakłada, że od marca 2018 r. w każdym miesiącu będą dwie niedziele handlowe - pierwsza i ostatnia, w 2019 roku będzie to tylko jedna niedziela w miesiącu - ostatnia, a od 2020 roku będzie obowiązywał zakaz handlu w niedziele z pewnymi odstępstwami. Zakupy zrobimy wtedy tylko w siedem niedziel w tym trzy przedświąteczne oraz w ostatnie niedziele przypadające w styczniu, kwietniu, czerwcu i sierpniu, podczas sezonowych wyprzedaży.

Wyjątki

Nawet w niedziele niehandlowe zakaz nie będzie obowiązywał m.in. piekarni, cukierni i lodziarni, rolno-spożywczych rynków hurtowych oraz m.in. skupów warzyw, owoców, surowego mleka. Zakupy będzie też można zrobić na stacjach benzynowych i dworcach oraz lotniskach. Wprowadzono jednak pewne ograniczenia, by zapobiec praktyce przerabiania marketów na stacje, czy budowaniu nowych sklepów przy dworcach.

Projekt ustawy nie będzie podlegał notyfikacji w KE, bowiem nie dotyczy sklepów internetowych.

Uchwalona ustawa przewiduje karę grzywny za złamanie zakazu handlu w niedziele w wysokości od 1 tys. zł do 100 tys. zł.

Projekt ustawy trafił do Sejmu jesienią ubiegłego roku jako inicjatywa obywatelska autorstwa Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej, w którego skład wchodzi m.in. NSZZ "Solidarność". Jego pierwotna wersja zakładała zakaz handlu w niedziele w większości placówek handlowych, z pewnymi odstępstwami.

Autor: tol / Źródło: tvn24bis.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Raporty: