Z kraju

Gigantyczna pomoc dla firm. Podpisano umowy z bankami

Z kraju

Mała firma to mały ZUS? "Nikt nie straci, a część zyska"TVN24 BiS
wideo 2/5

W poniedziałek Bank Gospodarstwa Krajowego podpisał z 10 bankami umowy, na podstawie których będą one mogły udzielać kredytów z gwarancją dla innowacyjnych małych i średnich firm. Tłumaczono, że pozwoli to uruchomić kredyty o wartości ponad 1,4 miliarda złotych.

Prezes BGK Beata Daszyńska-Muzyczka poinformowała w rozmowie z dziennikarzami, że pula środków, jakimi dysponuje Bank, to 525 mln zł. - To są środki, które mamy do dyspozycji na fundusz gwarancyjny z Programu Operacyjnego "Innowacyjny Rozwój". Dzięki tym środkom jest możliwość uruchomienia kredytów na ponad 1,4 mld zł - zaznaczyła. BGK wyjaśnia, że gwarancje dla innowacyjnych firm są bezpłatne, banki nie będą też pobierały prowizji za udzielenie takich gwarancji. Jednocześnie będą one mogły też zabezpieczyć do 80 procent kapitału kredytu.

Dla kogo gwarancje?

Prezes banku dodała, że maksymalna kwota gwarancji dla jednego przedsiębiorstwa będzie mogła wynieść do 2,5 mln euro, czyli około 10 mln zł. Okres gwarancji nie będzie mógł być też dłuższy niż 20 lat.

Bank informuje, że o gwarancje kredytowe będą mogli ubiegać się innowacyjni przedsiębiorcy, którzy wnioskując o kredyt, planują zrealizować projekt inwestycyjny polegających na wdrożeniu wyników prac badawczo rozwojowych bądź spełnią jeden z piętnastu kryteriów - na przykład posiadają funkcjonujący dział badawczo-rozwojowy w strukturze organizacyjnej firmy czy mają prawa w zakresie wynalazku objętego ochroną patentową. Daszyńska-Muzyczka pytana, kiedy można się spodziewać uruchomienia pierwszych gwarancji, oceniła, że powinno się to stać w drugiej połowie br. Wymagana jest bowiem zgoda Komisji Nadzoru Finansowego. Obecny podczas uroczystości podpisania umów z bankami wiceminister rozwoju Paweł Chorąży zwrócił uwagę, że chciałby, żeby pieniądze, które za pośrednictwem BGK "wstrzykujemy do polskiej gospodarki, stały się długofalowym paliwem dla naszych przedsiębiorstw, naszej gospodarki". Gwarancje BGK będą dostępne w Alior Banku, Banku Millennium, BOŚ Banku, Banku Pekao SA, PKO BP, Raiffeisen Bank Polska, BPS, SGB-Banku, Banku Spółdzielczym w Brodnicy oraz Krakowskim Banku Spółdzielczym.

Autor: ps/gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock