Kupujemy na potęgę. Smartfony, zmywarki, samochody

Z kraju

Przegląd prasy. Polacy ruszyli po AGD - to efekt 500 plus
wideo 2/3

W opracowaniu dotyczącym sytuacji budżetów domowych w 2016 r. Główny Urząd Statystyczny podkreślił, że w ubiegłym roku można zauważyć wysoką dynamikę wzrostu wyposażenia gospodarstw domowych w smartfony, telewizory plazmowe lub ciekłokrystaliczne i zmywarki do naczyń.

Urządzenia zaawansowane technologicznie wypierają urządzenia starej generacji, stąd spadek zainteresowania odbiornikami kineskopowymi, odtwarzaczami DVD, kamerami wideo. Coraz mniejszym wzięciem cieszą się komputery bez dostępu do internetu i telefony stacjonarne - podał GUS.

Jak podaje GUS, "największą dynamikę wzrostu w stosunku do 2015 roku odnotowano w gospodarstwach emerytów i rencistów, a w przypadku komputerów z dostępem do szerokopasmowego internetu, pralek automatycznych i samochodów osobowych – w gospodarstwach rolników".

Dostęp do internetu

Z danych GUS wynika, że w 2016 r. komputer z dostępem do internetu miało 76 proc. miejskich gospodarstw domowych i 70 proc. gospodarstw na wsi. Telefon komórkowy był w 96 proc. gospodarstw w miastach i 94 proc. na wsi (w tym smartfony odpowiednio 55 proc. i 49 proc.) Telewizor plazmowy miało 86 proc. gospodarstw domowych w mieście, na wsi było niewiele mniej, bo 84 proc. gospodarstw z "plazmami".

Jednak gospodarstwa wiejskie zdecydowanie częściej posiadają samochód osobowy. Odsetek ten wyniósł 73 proc., gdy tymczasem w mieście - 59 proc. Zdecydowanie większym odsetku gospodarstw domowych na wsi był motocykl, skuter, motorower lub rower, co jest związane z rzadszą siecią komunikacji publicznej i większymi odległościami do pokonania.

Gospodarstwa wiejskie były też częściej wyposażone w zamrażarki, kuchenki mikrofalowe i roboty kuchenne. Zmywarki do naczyń w 2016 r. miało 28 proc. gospodarstw domowych na wsi, w mieście niewiele więcej - 30 proc.

Autor: MS / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock