Przybywa miejsc pracy, rosną pensje. "Rynek kandydata umacnia się"

Z kraju

pixabay (CC 0 1.0)Kobieta pracownik

W styczniu przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw było wyższe o 2,3 proc. niż rok wcześniej i wyniosło 5 mln 703 tys. osób, przeciętne miesięczne wynagrodzenie było wyższe o 4 proc. (rok do roku) i wyniosło 4 101,36 zł - podał we wtorek GUS.

Dane wskazują na stabilną sytuację na rynku pracy - komentują ekonomiści.

Jak zauważa w komentarzu do wtorkowych danych GUS Krzysztof Inglot z Work Service, zatrudnienie w styczniu - choć to miesiąc, który nie sprzyja poprawie - wzrosło o 2,3 proc. w ujęciu rocznym.

Dobre prognozy na przyszłość

- To dobry prognostyk na kolejne miesiące. Mimo szacunków Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej o wzroście bezrobocia w 2016 r., rozpędzona gospodarka pozwala przedsiębiorcom zwiększać zatrudnienie - zaznaczył Inglot. Jego zdaniem, w perspektywie długoterminowej, możemy liczyć na utrzymującą się poprawę sytuacji na polskim rynku pracy. - Stabilny wzrost gospodarczy i dobra końcówka 2015 r. przekłada się na poprawę zatrudnienia. W styczniu pracodawcy zgłosili blisko 85 tys. wolnych miejsc pracy i aktywizacji zawodowej, co stanowi wzrost o 8 proc. w stosunku do wyniku grudniowego. Jak na tę porę roku, która sezonowo nie sprzyja zwiększaniu zatrudniania, to bardzo dobry wynik. Należy go odbierać jako zapowiedź stabilizacji trendów wzrostowych, które powinniśmy obserwować w najbliższych miesiącach – podkreślił analityk.

Rosną też wynagrodzenia

Inglot zaznaczył, że poprawiająca się koniunktura na rynku pracy przekłada się na wzrost wynagrodzeń. - Nie jest to jeszcze tempo, które zadowalałoby pracowników, dlatego możemy spodziewać się rosnącej presji płacowej. Szczególnie, że wiele osób patrzy na wynagrodzenia w Polsce przez pryzmat możliwości za granicą – np. w Niemczech czy Wielkiej Brytanii, gdzie potrafią one być nawet czterokrotnie wyższe. Należy jednak pamiętać, że utrzymująca się w ostatnich miesiącach deflacja powoduje poprawę siły nabywczej Polaków, co dodatkowo pozwala nam gonić zachodnie standardy – podsumował analityk.

Więcej etatów

Adam Antoniak z Banku Pekao zauważa z kolei, że w porównaniu do grudnia 2015 r. przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw zwiększyło się o 77 tys. etatów, rosnąc o 2,3 proc. rok do roku (po wzroście o 1,4 proc. rok do roku w grudniu), przy czym znaczna część tego przyrostu była wynikiem corocznej aktualizacji próby statystycznej GUS. Dzisiejsze dane potwierdzają trwającą poprawę sytuacji na rynku pracy. Wysoka dynamika płac była najprawdopodobniej związana z przesunięciami części wypłat w górnictwie (zmiana we wzorcu sezonowym dodatkowych wypłat). Przeciętna realna płaca w przedsiębiorstwach wzrosła w styczniu o 4,8 proc. r/r (najwyżej od września 2015 r.), a realny fundusz płac w sektorze przedsiębiorstw zwiększył się o 7,2 proc. r/r (najwyższy wzrost od marca ubiegłego roku).

Praca jak marzenie. Zobacz najlepiej opłacane branże w 2015 rokuTVN24 BiS

Autor: ag//km / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: pixabay (CC 0 1.0)