Dobre dane z gospodarki. Produkcja w górę, oddano też więcej mieszkań

Z kraju

ShutterstockW okresie styczeń–listopad br. produkcja zwiększyła się w skali roku o 3,1 proc.

Powiew optymizmu z polskiej gospodarki. Produkcja sprzedana przedsiębiorstw przemysłowych zwiększyła się w listopadzie o 3,3 proc. w porównaniu z tym samym okresem przed rokiem - poinformował GUS. W ujęciu miesięcznym odnotowano wzrost o 1,9 proc.

Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym produkcja w listopadzie była wyższa niż przed rokiem o 3 proc., a w odniesieniu do poprzedniego miesiąca wzrosła o 2,1 proc. W okresie styczeń–listopad br. produkcja zwiększyła się w skali roku o 3,1 proc., podczas gdy w analogicznym okresie ub. roku notowano wzrost o 4,7 proc.

Więcej mieszkań

Urząd dodał, że w listopadzie br. oddano do użytkowania więcej mieszkań niż przed rokiem. Więcej było też mieszkań, na których budowę wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym, a mniej tych, których budowę rozpoczęto. Według wstępnych danych - zaznacza GUS - w listopadzie br. oddano do użytkowania 16,5 tys. mieszkań, tj. o 20,4 proc. więcej niż przed rokiem (kiedy notowano wzrost o 5,6 proc.). Wzrost odnotowano w formach o największym udziale w budownictwie mieszkaniowym, tj. w budownictwie przeznaczonym na sprzedaż lub wynajem (o 28,8 proc. do 8,4 tys. mieszkań) oraz indywidualnym (o 9,8 proc. do 7,4 tys.). Z kolei produkcja budowlano-montażowa zrealizowana na terenie kraju była o 12,8 proc. niższa niż przed rokiem (wobec spadku w październiku br. o 20,1 proc. i wzrostu w listopadzie ub. roku o 1,2 proc.

Autor: tol / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock