Fala dobrych danych z polskiej gospodarki

TVN24 Biznes

shuterstock.comprodukcja

W listopadzie br. wzrosła sprzedaż detaliczna liczona w cenach stałych w skali roku o 7,4 proc. wobec wzrostu o 4,6 proc. przed miesiącem - podał w poniedziałek Główny Urząd Statystyczny. Produkcja sprzedana przemysłu w listopadzie wzrosła o 3,3 proc. - więcej, niż spodziewali się ekonomiści.

Największy wzrost sprzedaży odnotowano w sklepach handlujących odzieżą i obuwiem. W porównaniu z październikiem 2016 r. nastąpił spadek sprzedaży detalicznej o 3,4 proc. wobec spadku przed rokiem o 5,9 proc.

Rośnie produkcja

Produkcja sprzedana przemysłu w listopadzie wzrosła o 3,3 proc. w ujęciu rok do roku, a w porównaniu do października tego roku była wyższa o 1,9 proc. - poinformował w poniedziałek Główny Urząd Statystyczny.

Rynek oczekiwał wzrostu o 2 proc. rdr, po spadku o 1,3 proc. w październiku br.

"Według wstępnych danych produkcja sprzedana przemysłu w cenach stałych (w przedsiębiorstwach o liczbie pracujących powyżej dziewięciu osób) była w listopadzie br. o 3,3 proc. wyższa niż przed rokiem (kiedy notowano wzrost o 7,8 proc.) i o 1,9 proc. wyższa w porównaniu z październikiem br." - poinformował GUS w komunikacie.

Zgodnie z komunikatem GUS w stosunku do listopada ub. roku wzrost produkcji sprzedanej odnotowano w 24 (spośród 34) działach przemysłu. Spadek produkcji sprzedanej przemysłu, w porównaniu z listopadem ub. roku, wystąpił w 10 działach.

"W okresie styczeń - listopad br. produkcja sprzedana przemysłu była o 3,1 proc. wyższa w porównaniu z analogicznym okresem ub. roku, kiedy notowano wzrost o 4,7 proc." - dodał urząd statystyczny

Wyższa sprzedaż

GUS podał też, że od stycznia do listopada br. wzrost sprzedaży detalicznej w skali roku wyniósł 5,6 proc.(wobec wzrostu o 3,4 proc. w 2015 r.).

Urząd wyliczył, że sprzedaż detaliczna liczona w cenach stałych w listopadzie br. była wyższa w skali roku w większości grup.

W grupie podmiotów handlujących żywnością, napojami i wyrobami tytoniowymi - nastąpił wzrost o 13 proc., wobec spadku o 3,3 proc. przed rokiem. GUS zauważył, że było to "częściowo spowodowane zmianami organizacyjnymi przedsiębiorstw, jakie miały miejsce w ubiegłym roku".

Wysoki wzrost sprzedaży odnotowano w podmiotach zajmujących się sprzedażą tekstyliów, odzieży i obuwia (o 16 proc.).

Amerykańskie giełdy na zielono. Produkcja przemysłowa rośnie najmocniej od kilkunastu miesięcy:

Amerykańskie giełdy na zielono. Produkcja przemysłowa rośnie najmocniej od kilkunastu miesięcyTVN24 BiS

Autor: MS / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: shuterstock.com