TVN24 Biznes | Z kraju

Pensje mocno w górę, zatrudnienie w dół. Nowe dane z rynku pracy

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mp/ToL
Źródło:
PAP
Polski rynek pracy w czasie pandemiiTVN24
wideo 2/6
TVN24Polski rynek pracy w czasie pandemii

Przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w marcu 2021 roku wyniosło 5 929,05 złotych, co oznacza wzrost o 8 procent rok do roku - podał Główny Urząd Statystyczny. Zatrudnienie w tym sektorze rok do roku spadło o 1,3 procent.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO >>>

Wynagrodzenie w marcu mdm wzrosło o 6,5 proc., przy konsensusie 4,0 proc. "Spowodowane było to m.in. wypłatami premii kwartalnych, świątecznych, uznaniowych, motywacyjnych, nagród rocznych, wynagrodzeń za nadgodziny (które obok wynagrodzeń zasadniczych również zaliczane są do składników wynagrodzeń), a także większą liczbą dni roboczych w marcu br. w porównaniu z poprzednim miesiącem" - napisał GUS.

Komentarze ekonomistów

"Przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w marcu wzrosło aż o 8 proc. r/r i wyniosło 5929 zł brutto. A tak płace prezentują się w dłuższym okresie, na tle inflacji" - napisali ekonomiści z PKO Research.

"Gigantyczny wyskok na płacach (+8% r/r!). Owszem, niska baza odniesienia, ale to i tak znacznie wyżej od oczekiwań. Marcowe restrykcje uwidoczniły się zaś w zatrudnieniu – liczba etatów spadła o 4 tys. m/m, co dało roczną dynamikę -1,3 proc. r/r." - napisali ekonomiści Analiz Pekao.

Jak wskazał w komentarzu prezes Personnel Service i ekspert ds. rynku pracy Krzysztof Inglot, dane z końca pierwszego kwartału 2021 r. pokazują, że w rok po wybuchu pandemii w Polsce, liczba zatrudnionych stopniowo wraca do poziomu sprzed jej wybuchu. "Takie wyniki i tak niewielki trend spadkowy w tak trudnych okolicznościach to świetny wynik" - podkreślił.

W ocenie eksperta "dobrą wiadomością jest stale rosnące przeciętne miesięczne wynagrodzenie. "To o 8 proc. więcej w skali roku i o 6,5 proc. więcej niż w lutym br." - wskazał.

Jego zdaniem warto zwrócić uwagę, że ma to związek z podniesieniem płacy minimalnej, która na początku roku wzrosła o 200 zł, czyli o 7,7 proc. w porównaniu rok do roku.

Jak wskazał, wynagrodzenie najmocniej, bo o 6,9 proc. wzrosło w sekcjach "Administrowanie i działalność wspierająca" i "Pozostała działalność usługowa". Najmniej wzrosło natomiast w sekcji "Działalność związana z kulturą, rozrywką i rekreacją" (o 0,1 proc). "Warto jednak zwrócić uwagę, że do tej pory ta sekcja notowała wyłącznie obniżki wynagrodzenia" - dodał.

"To efekt dobrej kondycji gospodarki"

"Świetne dane nt. wzrostu wynagrodzeń. Przed nami kilka miesięcy wysokiej dynamiki rocznego wzrostu wskaźników ekonomicznych. Jest to efekt dobrej kondycji gospodarki oraz upływu roku od trudnego 2 kw 2020. Polacy wychodzą z pandemii z wyższymi wynagrodzeniami i oszczędnościami" - napisał w środę na Twitterze prezes Polskiego Funduszu Rozwoju.

Zdaniem Borysa, "pomimo podwyższonej inflacji wzrost realnego funduszu płac w połączeniu z nagromadzeniem w pandemii dodatkowych oszczędności gospodarstw domowych i falą optymizmu po wycofaniu się pandemii oraz powrocie do normalnej aktywności, może przynieść boom w konsumpcji od czerwca i w trzecim kwartale".

Autor:mp/ToL

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty: