Produkcja i sprzedaż w górę. Dobre wieści z gospodarki

Z kraju

ShutterstockProdukcja przemysłowa w styczniu wzrosła o 9 proc. licząc rok do roku

Produkcja przemysłowa w styczniu wzrosła o 9 proc. licząc rok do roku, a w porównaniu z poprzednim miesiącem spadła o 1,9 proc. - poinformował w piątek Główny Urząd Statystyczny. Wzrosła też sprzedaż. Dane są lepsze niż spodziewali się analitycy.

GUS podał, że w styczniu tego roku produkcja sprzedana przemysłu była wyższa o 9 proc. w porównaniu ze styczniem ubiegłego roku, kiedy notowano wzrost o 1,3 proc. Produkcja przemysłowa w styczniu liczona miesiąc do miesiąca spadła o 1,9 proc., po spadku o 4,3 proc. w grudniu.

Oczekiwania analityków

Analitycy ankietowani przez PAP spodziewali się w styczniu wzrostu produkcji rok do roku o 7,3 proc., a miesiąc do miesiąca spadku o 3,8 proc. Jak czytamy w komunikacie GUS, produkcja przemysłowa wyrównana sezonowo wzrosła rdr o 4,1 proc., a mdm spadła o 0,2 proc.

Sprzedaż detaliczna rośnie

GUS podał również, że sprzedaż detaliczna w styczniu br. wzrosła o 11,4 proc. w porównaniu do stycznia 2016 roku, po wzroście o 6,4 proc. w grudniu ub.r. W porównaniu do grudnia 2016 r. sprzedaż detaliczna w styczniu spadła o 22,1 proc.

Konsensus przygotowany przez PAP wskazywał na wzrost o 7,9 proc. w ujęciu rocznym, zaś w ujęciu miesięcznym - na spadek o 24,6 proc. Sprzedaż detaliczna realnie wzrosła o 9,6 proc. rok do roku.

Autor: tol / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock