Z kraju

Polacy wciąż emigrują. Coraz więcej osób mieszka i pracuje za granicą

Z kraju

[object Object]
Kolejny skutek Brexitu. Rośnie emigracja z Wysp BrytyjskichBochenek | tvn24bis
wideo 2/5

W końcu 2016 roku na emigracji przebywało ponad 2,5 mln Polaków. To o 4,7 procenta więcej niż rok wcześniej - podał Główny Urząd Statystyczny.

"W końcu 2016 roku poza granicami Polski przebywało czasowo około 2 515 tys. mieszkańców naszego kraju, tj. o 118 tys. (4,7 proc.) więcej niż w 2015 roku" - napisano.

Coraz więcej

W Europie w 2016 roku przebywało około 2 214 tys. osób, przy czym zdecydowana większość – około 2 096 tys. – w krajach członkowskich UE. Spośród krajów UE, najwięcej polskich emigrantów przebywało w Wielkiej Brytanii (788 tys.), Niemczech (687 tys.), Holandii (116 tys.) oraz w Irlandii (112 tys.). "W 2016 r. odnotowano znaczący wzrost liczby Polaków przebywających w Wielkiej Brytanii oraz w Niemczech, czyli w głównych krajach docelowych emigracji z Polski w ostatnich latach. W przypadku Wielkiej Brytanii w porównaniu do 2015 r. odnotowano wzrost o 68 tys. (9,4 proc.), z kolei w Niemczech liczba przebywających Polaków zwiększyła się o 32 tys. (ok. 5 proc.). Wzrost liczby przebywających czasowo Polaków zaobserwowano również w innych krajach UE - Austrii, Belgii, Danii, Holandii, Irlandii i Szwecji" - napisano. GUS szacuje, że około 80 proc. czasowych emigrantów z Polski przebywa za granicą co najmniej 12 miesięcy.

Trendy emigracji

Jak zaznacza w komunikacie GUS, a wyniki szacunku opracowanego przez GUS pokazują przede wszystkim trend oraz kierunki wyjazdów Polaków i nie powinny być traktowane jako "twarde" dane, a jako wartości przybliżone.

"Szacunek jest utrudniony ze względu na różne systemy ewidencjonowania przepływów migracyjnych istniejące w poszczególnych krajach, oraz różną dostępność danych o migracjach. Dane krajów przyjmujących, prezentujące liczbę Polaków lub osób urodzonych w Polsce obejmują również te osoby, które wyemigrowały z Polski na stałe i nie są objęte powyższym szacunkiem. Poza tym, poszczególne kraje przy opracowywaniu statystyk dotyczących migracji często uwzględniają różne okresy przebywania jako kryterium zaliczania osoby do imigrantów. Wiele z nich stosuje kryterium 1 roku i nie prowadzi lub nie publikuje statystyk migracji krótkookresowych" - dodaje GUS.

Według urzędu, analizę utrudnia również fakt, że część Polaków ma podwójne obywatelstwo.

"Pewnym utrudnieniem jest też dość częsta sytuacja, w której osoby po opuszczeniu Polski zmieniają kraj przebywania, wyjeżdżając np. z Wielkiej Brytanii do Norwegii lub innego kraju – bardziej atrakcyjnego pod względem łatwości znalezienia pracy, oferowanych wynagrodzeń czy dostępu do szerszych świadczeń społecznych" - zastrzega GUS.

Szacunek emigracji z Polski na pobyt czasowy w latach 2004-2016 - dane GUSGUS

Autor: msz/ms / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości