Polska gospodarka na piątym biegu. "Wcale nie chce spowalniać"

Z kraju

Balcerowicz o stanie polskiej gospodarkitvn24
wideo 2/2

Produkt Krajowy Brutto w trzecim kwartale 2018 roku wzrósł o 5,1 procenta licząc rok do roku - wynika z tak zwanego szybkiego szacunku Głównego Urzędu Statystycznego (GUS). Wynik zaskoczył ekonomistów, którzy prognozowali wzrost gospodarczy na poziomie 4,7 proc. rocznie. "PKB nie chce wcale spowalniać" - komentują analitycy.

Pełne dane dotyczące trzeciego kwartału zostaną opublikowane 30 listopada.

Dane GUS oznaczają, że polska gospodarka rośnie w tempie co najmniej 5 proc. piąty kwartał z rzędu.

Polska zaskakuje pozytywnie

Dane z GUS skomentowali analitycy mBank Research. "PKB nie chce wcale spowalniać" – czytamy w opinii zamieszczonej na Twitterze.

Jak dodano w komunikacie, "tym samym Polska dołączyła do Węgier, Rumunii i Słowacji jako krajów, w których zanotowano pozytywne niespodzianki w gospodarczych wynikach III kwartału".

"III kwartał 2018 r. to ostatni kwartał z tempem PKB ponad 5 proc. rdr" - dodał jednak Rafał Benecki z ING Banku Śląskiego.

"Uważamy, że IV kwartał 2018 r. i 2019 rok przyniosą spowolnienie tempa wzrostu gospodarczego. W IV kwartale 2018 r. prognozujemy tempo PKB w okolicach 4,2-4,4 proc. rdr." - ocenił.

Zdaniem ekonomisty poza Polską widać sygnały spowolnienia, a indeksy koniunktury pokazują załamanie zamówień eksportowych nie tylko w kraju, lecz także u naszych partnerów handlowych.

"Spodziewamy się także wolniejszego wzrostu popytu krajowego. Ankiety NBP pokazują stabilizację planów podwyżek płac. Co więcej dynamikę konsumpcji hamować będą efekty bazowe m.in. wygasanie efektów 500 plus" – podkreślił Benecki.

Zakupy i inwestycje

W opinii Moniki Kurtek z Banku Pocztowego główną siłą napędową polskiej gospodarki pozostała w trzecim kwartale konsumpcja (zakupy dóbr i usług) gospodarstw domowych.

"Należy oczekiwać również przyspieszenia tempa wzrostu inwestycji, m.in. w związku z kończonymi i oddawanymi na szeroką skalę projektami infrastrukturalnymi przed wyborami samorządowymi" – dodała.

Środowe dane GUS skomentował na Twitterze także minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński.

Jak zauważył, mamy do czynienia z kolejnym kwartałem wzrostu "w okolicach »piątki«. "Odpowiedzialna polityka gospodarcza i efekty przychodzą same" - dodał.

Autor: ah//dap / Źródło: PAP, tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock