Inwestycje i popyt spadają, ale gospodarka nadal rośnie

Z kraju

ShutterstockW całym 2015 roku PKB - według danych Głównego Urzędu Statystycznego - rosło w tempie 3,6 proc.

O 3,1 proc. wzrósł realnie w drugim kwartale tego roku produkt krajowy brutto (PKB) niewyrównany sezonowo (w cenach stałych średniorocznych roku poprzedniego) - podał we wtorek GUS w tzw. wstępnym szacunku. Spadły natomiast inwestycje i popyt.

W stosunku do opublikowanego w dniu 12 sierpnia 2016 r. szybkiego szacunku produktu krajowego brutto dla II kwartału 2016 r., prezentowany obecnie szacunek nie zmienił się - informuje GUS.

Jest wzrost

Ponadto ze wstępnego szacunku GUS wynika, że w II kwartale 2016 r. PKB wyrównany sezonowo (w cenach stałych przy roku odniesienia 2010) wzrósł realnie o 0,9 proc. w porównaniu z poprzednim kwartałem, i był wyższy niż przed rokiem o 3,1 proc. Natomiast w pierwszym kwartale tego roku PKB niewyrównany sezonowo, liczony w cenach stałych roku poprzedniego, wzrastał realnie o 3,0 proc. Jednak był to spadek wobec 4 proc. w IV kwartale 2015 roku. Warto przypomnieć, że w całym 2015 roku PKB - według danych Głównego Urzędu Statystycznego - rosło w tempie 3,6 proc.

Mniejszy popyt

GUS podał również, że w drugim kwartale 2016 r. wzrost popytu krajowego, w skali roku, wyniósł 2,4 proc. i był wolniejszy od notowanego w I kwartale 2016 r. (4,1 proc.). Z danych wynika również, że w drugim kwartale pogłębił się ujemny wpływ popytu inwestycyjnego (- 0,9 pkt proc.) w stosunku do notowanego w I kwartale tego roku (-0,2 pkt. proc.).

W jakim stanie jest polska gospodarka? Zobacz materiał TVN24 BiS:

Gospodarka nadal na hamulcu. PKB wzrósł o 3,1 proc.TVN24 BiS

Autor: msz/ / Źródło: PAP, TVN24bis.pl,

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock